Церква св. Юра у м. Дрогобичі

Церква св. Юра в Дрогобичі – дерев’яний шедевр

Церква св. Юра в Дрогобичі – дерев’яний шедевр
4=кількість оцінок 5=середня оцінка

Нещодавно до списку світової спадщини ЮНЕСКО було внесено 16 українських дерев’яних церков, вісім з яких знаходяться на території Польщі та вісім – в Україні. Церкви представляють різні типи архітектури: гуцульський, галицький, бойківський та лемківський. Під номером один у цьому списку ЮНЕСКО фігурує церква св. Юра в Дрогобичі галицького типу, як найкраще збережена зовні та всередині історична, культурна та релігійна пам’ятка.

Церква св. Юра в Дрогобичі – історія будівництва

Вхід до двору. Церква св. Юра в Дрогобичі

Вхід до двору. Церква св. Юра в Дрогобичі

Обмін на сіль

Церква св. Юра в Дрогобичі існувала здавна (з сер. ХV ст.), але вона була невеликою і не задовольняла потреби городян. Тому у середині XVII ст. дрогобичани вирішили розширити споруду за рахунок, привезеної дерев’яної церкви із с. Надієво поблизу Долини сучасної Івано-Франківської області, яку виміняли на місцеве багатство – сіль.

Споруда без жодного цвяха

Цікавий факт: церква колись була збудована без жодного цвяха, деревина кріпилася спеціальними кілками (теперішні майстри, на жаль, при ремонті церкви уже користувались металевими гвіздками). Але, напевно, найбільша цінність не те, що зовні, а те, що всередині, – повністю збережений іконостас та розписи XVII ст, виконані народним маляром Стефаном Медицьким. В Україні лише 10 деревяних храмів мають збережені розписи. Серед цих храмів є дві дрогобицькі церкви – церква св. Юра та Чесного Хреста.

Іконостас церкви св. Юра у Дрогобичі. Автор: Джерело: <a href=" http://haidamac.org.ua/" target="_blank">Сергій Криниця</a>

Іконостас церкви св. Юра у Дрогобичі. Автор: Джерело: Сергій Криниця

Технології будівництва

Не раз виникало запитання: чому жителі міста власноруч не будували церкву, адже матеріалу навкруги було вдосталь. І лиш недавно отримав відповідь. Тоді існувала ціла технологія будівництва дерев’яних храмів: деревину, перш ніж із неї будувати щось, вимочували кілька десятиліть у спеціальних соляних розчинах і лиш потім приступали до будівництва. Саме завдяки цьому деревина ставала стійкою до погодніх умов, не боялася часу, її не пошкоджували комахи, а також ставала непідвладною вогню (у 60-х рр., коли руйнувалися церкви, був здійснений підпал церкви біля вхідних дверей, але церква лише при вході трохи зітліла; інша дерев’яна споруда просто, як сірник, би зайнялась). Тому городяни вирішили не чекати десятиліття поки дерево підготується в соляних розчинах, а купили готову церкву.

Під куполом церкви св. Юра

Під куполом церкви св. Юра

Розписи храму

Незважаючи на зовнішню гармонію та красу церкви св. Юра найбільшою її цінністю все ж є розписи, основна частина з яких є авторства Стефана Медицького. Розписи є, справді, унікальними, адже із зображень на стінах храму ми можемо дізнатись про тогочасні погляди українців на рай та пекло, гріхи та й навіть про моду тодішніх жителів Дрогобича.

Під покровом Матері Божої. Церква св. Юра у Дрогобичі. Джерело: <a href="http://syamuka.tourbina.ru " target="_blank">syamuka</a>

Під покровом Матері Божої. Церква св. Юра у Дрогобичі. Джерело: syamuka

Тема Страшного суду в церкві

Цікавий розпис є праворуч від входу біля місця, де розміщується хор. Тут намальована пара коханців, та п’яниця, якого чорт везе на тачках. Усі прямують у вогняну пащеку змія Левітана. З цього можна припустити, що найпоширенішими тоді гріхами були саме перелюб та п’янство. Як це не дивно, століття пройшли, а гріхи залишились ті ж самі.

Так у XVIII ст. уявляли пекло. Розпис церкви св. Юра.

Так у XVIII ст. уявляли пекло. Розпис церкви св. Юра.

 

Пара коханців, зображена на стінах церкви св. Юра. Автор: Василина Думан. Джерело: <a href=" http://zik.ua" target="_blank">zik.ua</a>

Пара коханців, зображена на стінах церкви св. Юра. Автор: Василина Думан. Джерело: zik.ua

 

Зображення Страшного суду, коли мертві встають з гробів.

Зображення Страшного суду, коли мертві встають з гробів.

 

Зображення апокаліпсису. Все зло буде переможене.

Зображення апокаліпсису. Все зло буде переможене.

Вражає зображення пекла, у якому чомусь перебувають самі жінки. За словами екскурсовода, очевидно, у маляра були проблеми на любовному фронті, тому й під впливом емоцій він створив такий розпис.

Розписи, написані з тогочасного життя

На іконі, де  відтворено страту одного із апостолів Христа на Мальті, зображено ката у капелюсі, людей у одязі міщан XVIII ст., які спостерігають за дійством, дрогобицькі будівлі, та гори, які своїми контурами нагадують Карпати. Ікона є унікальна тим, що автор не дотримав жодних канонів та часових рамок, він просто хотів сцену із Нового Завіту зробити ближчою та зрозумілішою людям, які часто не вміли читати, та не мали доступу до  освіти.

Святий Онуфрій у бабинці церкви св. Юра.

Святий Онуфрій у бабинці церкви св. Юра.

Є ще одна цікава ікона вгорі на іконостасі. На ній зображений апостол, який малює ікону разом із учнем. Дослідники припускають, що в образі апостола є намальований сам художник, а майстерня аж ніяк не є схожа на майстерню І ст. н. е. і нагадує місце праці малярів XVII ст.

Апостол малює ікону. Є здогадка, що зображення апостола є автопортретом С. Медицького. Автор: Василина Думан. Джерело: <a href=" http://zik.ua" target="_blank">zik.ua</a>

Апостол малює ікону. Є здогадка, що зображення апостола є автопортретом С. Медицького. Автор: Василина Думан. Джерело: zik.ua

 

Євангелист за "роботою". Церква св. Юра в Дрогобичі

Євангелист за “роботою”. Церква св. Юра в Дрогобичі

Церковна дзвіниця

Поряд із церквою св. Юра знаходиться і неодмінний атрибут українських церков – дзвіниця. Дзвіниця при дрогобицькій церкві була зведена у 1670 р. Протягом кількох наступних десятиліть вона була перебудована і в такому вигляді вона й дійшла до наших днів: бароковою чотириярусною, із галереєю та банею на верху спорудою, яка сумістила риси оборонних та культових споруд.

Барокова дзвіниця церкви св. Юра.

Барокова дзвіниця церкви св. Юра.

Кілька років тому після грози із градом був досить пошкоджений гонт, яким покрита церква. Тому на даний час триває зовнішній ремонт церкви, але це не заважає сотням відвідувачів заходити до храму, милуватись його розписами, пізнавати глибше давню нашу культуру, відчуваючи при цьому духовний трепет і натхнення.
Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *