Вечірній Черемош. Фото: kosivart.com

Черемош – священна ріка гуцулів

Черемош – священна ріка гуцулів
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

Оспівана у народних піснях річка Черемош розпочинає свій шлях у верхогір’ї гуцульських Карпат. Кажуть, що на санскриті “Черемош” означає “шумний”, “бурхливий”. Саме цими словами найкраще можна описати норовливу течію річки, що нестримно несе свої води через прадавні гори. В теперішіній час Черемош розмежовує територію Івано-Франківської та Чернівецької областей, а колись це був державний кордон між Польщою і Молдовою, а згодом – Польщою і Румунією.

Черемош. Фото: myplanet.com.ua

Черемош. Фото: http://myplanet.com.ua

Чорний та Білий Черемош

Свій початок Черемош бере з села Устеріки, де сходяться дві невеликі річки Білий Черемош (довжина 51 км, розпочинає свй шлях біля с. Сарати) та Чорний Черемош (довжина 87 км, бере початок на південний схід від села Буркут, на північно-східних схилах Чивчинських гір).

Читайте також: Мармароси – Гуцульські Альпи

Білий Черемош. Фото: restinua.com

Білий Черемош. Фото: restinua.com

Назва Чорний Черемош пов’язана із кольором, якого набуває вода в річці проходячи через Чивчинські гори та розмиваючи кристалічні гірські породи, вода ж Білого Черемошу видається у порівнянні насправді білою. Саме зливаючись воєдино річки створюють могутню і бурхливу течію.

Чорний Черемош. Фото: http://photographers.ua/AlekseyRychkov/

Чорний Черемош. Фото: photographers.ua/AlekseyRychkov/

Довжина Черемошу від Устеріків аж до впадіння у Прут біля села Неполоківці  складає 80 км. В гірській місцевості ріку перегороджують багато порогів. На деяких із них висота падіння складає 1,6 м. Ріка тече у вузькій глибокій долині із скелястими схилами то повертаючи, то звужуючись, то переходячи через мілкі перекати з камянистим дном. На Прикарпатті в кількох місцях річка досить розширюється, а швидкість течії зменшується до 8 км\год. Перед Снятином пороги взагалі зникають.

Читайте також: Чорногора. Містика та краса

Черемош біля Вижниці. Фото: http://photographers.ua/Aeromast/

Черемош біля Вижниці. Фото: photographers.ua/Aeromast/

Священна ріка гуцулів

Живиться Черемош в основному талими водами, що сходять з Карпатських гір та дощами. Нерідко стрімке танення снігів створює значні проблеми місцевим жителям через загрозу повені, а вода тут після зими може підніматись аж до 2 м.  Але як Ніл у Єгипті, так і Черемош на Гуцульщині дуже люблять, бо він є джерелом життя. Гуцули вважають Черемош священною рікою. Проходять століття, змінюються покоління, але гуцули свято бережуть заповіти своїх предків і передають їх нащадкам. Колись гуцули вірили у цілющу силу води і освячували на Зелені свята джерела. Про ці вірування гуцулів можна прочитати у працях гуцульського дослідника Петра Шекерика-Доніківа, який у своїй роботі “Дідо Іванчик” блискуче змалював бережне відношення місцевого люду до Черемоша.

Читайте також: Ґорґани – незаймана краса Карпат

Холодна вода Черемоша. photographers.ua/TarasovaNatalya/

Холодна вода Черемоша. Фото: photographers.ua/TarasovaNatalya/

В гірській частині стрімкі береги Черемошу поросли лісом. Дерева тут наче простягають свої коріння та вітки до прохолодної та чистої водииці, а вище лісу починаються полонини. У лісі, місцеві мешканці з незапам’ятних часів збирали гриби та ягоди, серед яких яфени (так гуцули кажуть на чорниці), ожину та малину, а на полонинах вівчарі здавна випасали овець та робили сир.

Читайте також: Сколівські Бескиди. Краса й леґенди

Сніг над Черемошем. Фото: photographers.ua/Vovikmar/

Сніг над Черемошем. Фото: photographers.ua/Vovikmar/

Бакораші – піонери рафтингу

На сьогодні Черемош є популярним центром водного туризму та збирає по своїх берегах фанатів рафтингу. Як згадувалось вище, на Черемоші є чимало порогів, які й сприяють розвитку цього виду спорту на річці. Цікаво, що перші “спроби” рафтингу зародились тут ще в позаминулому столітті, коли бокораші  почали сплавляти по річці цінний ліс. Стовбури дерев зв’язувались у пліт, плоти ж у свою чергу зв’язувались у довгу вервечку один за одним – бокор і таким чином ліс переправлявся Черемошем до Прута, а далі й до Дунаю. Управляли плотом за допомогою довгих весел-стернів, а на плоті будувався курінь та облаштовувалось місце для вогнища. Професія бокорашів була досить небезпечною, поскільки не одному чоловікові було розтрощено ногу між колодами, та не один випадав із плоту від удару об пороги. У 1979 р тут пройшов останній такий пліт з карпатським лісом.

Давня професія бокорашів. Фото: artkolo.org

Бокораші за роботою.. Фото: artkolo.org

Тепер рафтингом тут займаються як любителі, так і професіонали. Тут навчають основним його правилам. На Черемоші є кілька рівнів складності сплавів. На першій ділянці до впадіння річки Дземброня Черемош тече стрімко з великою кількістю бистрин та перекатів. Відсутність великих порогів робить цю ділянку ідеальною для тренувального сплаву перед складнішими етапами, які розпочинаються за селом Топільче. Друга ділянка – до населеного пункту Красник – практично безконечний ланцюжок порогів різної складності. А вже від Красника до Верховини і далі річка Черемош протікає через мальовничу густо заселену долину. При всьому тому річка не забуває про свій гірський темперамент.

Чорний черемош. Рафтинг. Фото: mandrivnuk.at.ua

Чорний Черемош. Рафтинг. Фото: mandrivnuk.at.ua

Завдяки такій популярності Черемоша тут щорічно проводиться фестиваль з техніки водного туризму. Крім того в цих місцях набула популярності риболовля, адже тут мешкають підуст, клен, королівська форель на ін.

Читайте також:

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *