Долина нарцисів у Закарпатті

03/03/2013 at 11:19
Долина нарцисів_фото В Твердохлиб

Долина нарцисів. Фото: В. Твердохліб

Недалеко від м. Хуст Закарпатської області пробуджується щовесни казкова країна квітів, відома всім нам як Долина нарцисів і заполонює біло-золотим сяйвом та п’янким ароматом заплаву рік Тиса та Хустець.

Розташована долина в урочищі Кіреші під Хустом. Квітка, яка принесла славу долині, зветься Нарцис довголистий (Narcissus angustifolius). Цвітіння нарцисів припадає на першу половину травня. Долина з цими квітами не має більше аналогів у світі, тому що схожі острівці нарцисів, які є у Румунії, на Балканах та в Альпах ростуть на висоті 2000 м над рівнем моря і є справді острівцями, а тут заповідна територія займає площу 257 га і знаходяться всього на висоті 180-200 м над рівнем моря.

Нарцис довголистий (Narcissus angustifolius)

Долина Нарцисів у Закарпатті.

Долина нарцисів з”явилась тут у післяльодовиковий період. Появу цього квіткового феномену деякі науковці пов’язують із сходженням із гір льодовика, під час якого чималий шмат землі відірвався і спустився із гір у долину, принісши із собою унікальні види рослин.

Появу цього Долини нарцисів деякі науковці пов’язують із сходженням із гір льодовика

Нарцис – квітка, здавна шанована багатьма народами світу. У Давньому римі нарцисом уквітчували свої голови переможці, Китаї не мислять зустріч Нового року без квітки Нарциса у скляній вазі, а у швейцарському місті Монтре традиційно у травні проводиться день Нарциса. Колись давно мусульманський пророк Магомет сказав: “В кого є два хліба, той мусить один продати і купити квітку нарциса, тому що хліб живить тіло, а нарцис – душу”.

Долина нарцисів у Закарпатті

Згідно грецьких міфів колись давно у річкового бога Кефіса та німфи Ларіопи народився син Нарцис. Оракули напророкував, що хлопець буде жити довго і щасливо до тих пір, допоки не побачить своє власне обличчя. Парубок виріс справді надзвичайної краси, багато жінок були закохані у нього, але він залишався байдужим до усіх. І вирішили вони йому помститись, пішовши до богині правосуддя Немезіди. Якось випадково хлопець повертався із полювання і вирішив напитись із джерела води. Побачивши своє відображення у воді, хлопець не зміг просто відвести очей, закохавшись у нього. І він сидів на березі, вдивляючись у своє відображення, забувши про голод і спрагу, до того часу, поки не помер і не перетворився по тому на квітку.

Долина нарцисів у Закарпатті

За іншим варіантом легенди хлопець був надзвичайно самозакоханим і любив часто милуватись своїм відображенням у водах річок та озер. Якось він вирішив поцілувати своє відображення у воді, але, не втримавши рівновагу, він впав у воду і, не вміючи плавати, втопився. А боги, щоб нагадувати людям постійно про згубність самозакоханості, перетворили тіло Нарциса у біло-золотисту квітку. Є ще один варіант міфу, що хлопець теж був надзвичайної вроди і, дивлячись у воду, бачив відображення не своє, а своєї сестри-близнючки, яка померла, і якось сам, не витримавши туги, кинувся у воду і так загинув. А потім боги перетворили його тіло на квітку, щоб нагадувати про вічну любов.

Існує місцевий варіант легенди, де парубка звати не Нарцис, а Штефан. Також серед місцевих жителів побутує легенда про появу долини. Колись давно жили собі король і королева у замку поблизу Хуста і була у них дочка Руся. Одного разу король організував бенкет в честь повноліття доньки. Прийшов на нього і бідняк Іванко, який жив недалеко, взявши із собою подарунок – вазу із великими біло-жовтими квітами, яку він виготовив власноручно, для королівни. Після цього парубок і дівчина покохали одне одного і почали таємно зустрічатись у долині. Дізнавшись про це король вхопив вазу і кинув її об скелю, розбивши на дрібненькі уламки, з яких згодом проросли біло-жовті квіти.

За іншою легендою, коли у полі, яке належало одному господарю з’явився образ Божої матері, віряни просили господаря, щоб він збудував на цьому місці капличку, однак він не хотів цього робити. Люди вирішили вивезти ікону самі після цього, але воли із місця не хотіли рушати. Господар із люті вдарив батогом по волах і попав по образу, на якому з”явився шрам, а із очей Божої матері покотились сльози. За таке святотатство на увесь рід цього господаря був покараний, а під час вивезення ікони уздовж річки Хустець, її береги почали вкриватись біло-золотистими квітками.

Існує переказ, що колись на ці місця напали татари і люди в знак покори їм подарували подушки, наповнені нарцисом. Завойовники не знали, що ці квіти є отруйні і, що вони могли навічно заснути на таких подушках.

Світанок у Долині нарцисів

В часи Австро-Угорщини Долина нарцисів була частиною лісництва і охоронялась. Росло тут чимало лікарських трав, які використовувались у фармакології. Коли Закарпаття увійшло до складу Чехо-Словаччини, частину території віддали під сільгоспугіддя місцевим мешканцям. Однак у ті часи люди бережно ставились до природи, худобу випасали у долині лише до св. Юрія, і потім землі використовували лиш із жовтня. У 1949 р., коли Закарпаття вже було у складі СРСР, території було завдано непоправної шкоди, провівши меліоративні роботи. З тих часів площа насаджень нарцису неухильно зменшувалась. Дещо зупинило той процес входження Долини нарцисів до складу Карпатського заповідника.

У 1992 р. заповідник увійшов у список біосферних резерватів ЮНЕСКО, як частина Карпатського біосферного заповідника. Однак через заподіяну ще в часи бездумної діяльності колгоспів шкоду, зміни у кліматі та бажання багатьох людей будь-що зірвати собі букет квітів чи сфотографуватись серед них площа Долини продовжує зменшуватись. Відновити ареал нарцису можна, збільшивши вологість ґрунтів (збудувавши шлюзи). Планують також дещо поправити ситуацію, зірвавши асфальтне покриття доріг, та, насадивши дерев для утримання вологи у ґрунті Сподіваємось, що всі дії щодо збереження Долини нарцисів матимуть результат, щоб ми наступні десятки років, а потім і наші діти мали змогу насолоджуватись природною красою цього феномену.

Фото:

http://worldukraine.org, http://primetour.ua, http://ua.ukrainecityguide.com, http://www.menr.gov.ua, http://cbr.nature.org.ua

0