Дубенський замок. Фото: Юрій Петруняк

Дубенський замок й леґенда про князівну Беату

Дубенський замок й леґенда про князівну Беату
4=кількість оцінок 5=середня оцінка

Дубенський замок є одним із найстаріших в Україні. У свій час він належав, князям Острозьким. Розташувався замок у стародавньому містечку Дубно, що на Рівненщині. Незважаючи на буремні століття, які пронеслись над Україною, йому до сьогодні вдалося зберегти свій первозданний середньовічний вигляд. Підземні мури зі склепіннями, пишні зали палаців вже багато років поспіль приваблюють українських та іноземних туристів до своїх воріт. Територію замку прикрашають дві будівлі палаців. На південній стороні – розташований палац князя Острозького, а навпроти – Любомирського. Ім’я ж архітектора, який розробляв проект замку, так і залишилося в таємниці династії Острозьких.

Дубенський замок: історія виникнення

Початки замку

Початки замку сягають ще Х століття. Понад три століття він існував як укріплена центральна  частина літописного міста. У 1240-1241 роках фортецю зруйнували монголи. Та вже через століття Острозький князь Федір звів на її місці інше дерев’яне укріплення. Споруду оточували земляні вали та огороджували дерев’яні частоколи. Всередині на території розміщувались житлові та господарські приміщення. Однак, обмеження щодо площі замку, недостатньо міцні дерев’яні укріплення, пожежі та розташування в низовині підштовхнули наступного власника, Костянтина Острозького, до будівництва кам’яної фортеці, яка була б значно вищою за попередню. Тому офіційно вважають, що Дубенський замок спорудили у 1492 році.

Рови Дубенського замку. Фото: <a href=" http://www.panoramio.com/" target="_blank">panoramio.com</a>

Рови Дубенського замку. Фото: panoramio.com

 

За час існування фортеці її перебудовували й укріплювали. Вже в першій половині XVII століття князь Кракова Януш Острозький провів у замку реставраційні роботи. За його правління до замку добудували також два бастіони зі сторожовими вежами. Води річки Ікви легко заповнили глибокий рів уздовж фортеці. З боку міста майстри виклали замкову стіну із «дикого» каміння. Каземати, що розташувались у бастіонах, прилягли до околиць і були достатньо просторими для в’їзду карети.

Рови Дубенського замку. Фото: <a href="http://hochkudy.com/ " target="_blank">hochkudy.com </a>

Рови Дубенського замку. Фото: hochkudy.com

 

Дубенський замок – герой “Тараса бульби” М. Гоголя

Під фортецею знаходились потаємні широкі підземні шляхи, де в часи наступу ворогів переховувалися міщани зі своїми набутками. Також під землею зберігали запаси води та продукти. Цікавим фактом є те, що підземелля Дубенського замку були описані у творі «Тарас Бульба» Миколи Гоголя.

Краєвиди з Дубенського замку. Фото: <a href="https://photographers.ua/VitaliyShevchuk/" target="_blank">Віталій Шевчук </a>

Краєвиди з Дубенського замку. Фото: Віталій Шевчук

Ймовірно, що на території фортеці існувала церква, яка належала замку, але за переказами з приходом однієї із власниць замку, принцеси Ольги, її знищили та звели на її місці пекарню-кондитерську. Арсенал замку постійно поповнювала нова зброя, яку кували у власній ливарній майстерні.

У замку стояли спеціальні скрині для дорогоцінних подарунків від шанованих гостей. Однак, траплялись випадки, коли річ, що потрапляла у таку скриню, була фальшивою. Високошановані посли могли подарувати дешеву прикрасу, помістивши у коштовну оправу і видати за дорогоцінність. Так у 1616 році, за наказом князя, у замку склали реєстр скарбів, які належали родині Острозьких. До переліку потрапила кінська зброя, дорогі тканини, срібний і золотий посуд та різноманітні прикраси. Усе добро помістилось у 49 скринь.

Фортеця сьогодні

Дубенський замок нікому із нападників не вдавалось взяти наступом через міцне укріплення із 73 гарматами та природню перепону – річку Ікву. Татари ламали свої списи, а шведи шаблі під замковими мурами.

Дубенський замок з висоти пташиного польоту. Фото: <a href="http://myplanet.com.ua/" target="_blank">myplanet.com.ua</a>

Дубенський замок з висоти пташиного польоту. Фото: myplanet.com.ua

Виконуючи роль родового маєтку, замок постійно передавали через шлюбні зв’язки від однієї династії князів до наступної. Так Дубенський замок побував у власності Острозьких, Заславських, Сангуських та Любомирських князів.

Наприкінці ХІХ століття фортецю продали до військового відомства. З того часу на її території почергово розташовувались армійські частини: починаючи від війська російського царя Миколи ІІ і завершуючи радянською армією. У часи І світової війни фортеця зазнала сильної руйнації, а під час російсько-української війни (1917-1921-рр.) замок слугував штабом для Першої Кінної армії Будьонного. У 1934 році влада Польщі відбудувала фортецю, а під час ІІ світової війни у фортеці проживали мадяри. З 1950-го до 1986 року тут проіснувала військова частина, а опісля Дубенський замок був переданий до відомства Міністерства Культури.З 1993 року фортеця ввійшла до складу Державного історико-культурного заповідника.

Архітектура Дубенського замку

Ансамбль замку становлять  надбрамний комплекс та два палаци. В’їзні ворота розташовані у триповерховому корпусі, що над брамою. Їх прикрашає родинний герб Острозьких. Дах вежі над брамою спочатку мав вигляд купола. Та за численних перебудов його форму видозмінили. Надбрамний корпус складений із трьох ярусів, які раніше були казематами. Між ровами колись пролягав підвісний міст, який підіймали кожного вечора, аби полегшити роботу охороні.

В'їзні ворота. Фото: Юрій Буряк

В’їзні ворота. Фото: Юрій Буряк

 

Палац Острозьких. Дубенський замок.. Фото: <a href="http://panoramio.com/" target="_blank">panoramio.com</a>

Палац Острозьких. Дубенський замок.. Фото: panoramio.com

У північній частині Дубенського замку око туристів милує палац Любомирських, розташований одразу навпроти палацу Острозьких. Його спорудили у ХVІІІ столітті тогочасні власники міста – родина Любомирських. А подарував їм у свій час місто Дубно разом із фортецею Януш Сангушко. Палац був побудований із великими бенкетними та бальними залами. Бенкетну та бальну зали прикрашають досі витвори італійського художника Домініка Мерліні у вигляді вакханок і танцівниць-сатир, що підтримують виноградну лозу.

Палац Любомирських. Дубенський замок. Фото: <a href="http://galleryua.com/" target="_blank">galleryua.com</a>

Палац Любомирських. Дубенський замок. Фото: galleryua.com

 

Леґенда про князівну Беату

Про одну з двох веж замку – вежу Беатку, розповідають легенду, яка пояснює її назву. Навесні 1577 року замок готувався святкувати весілля Беати та Соломерецького князя (Беата була племінницею князя Острозького). Та саме тоді у Дубно долинула страшна звістка про прихід татар до Злодійської долини та планування нападу на фортецю. Мешканців замку від такої новини охопила паніка. Ніхто не знав як близько ворог і що робити. Про це дізналася й Беата. Та як виявилось, племінниця князя ніколи раніше не бачила татар. Її охопила цікавість, адже служниці описали нападників «страшнішими самого чорта», і Беата подалася на бастіон.

Вежа Беатка. Дубенський замок. Фото: <a href="https://photographers.ua/Stavlish/" target="_blank">Stavlish</a>

Вежа Беатка. Дубенський замок. Фото: Stavlish

Звідти дівчина побачила, що вороги такі ж люди, як і сама, і почала закликати мешканців фортеці до бою, взявши в руки зброю. Однак Беату не підтримав ніхто, крім придворного блазня. Та це її не зупинило. Вона знову піднялася на бастіон і наказала слузі вистрелити з гармати по ханському наметові. Ядро влучило прямо у ціль. Оборона боялась, що такі дії ще дужче розлютять татар і тепер вони нищитимуть усіх з шаленою жорстокістю. Замок охопила ще сильніша паніка.

Однак сталося диво. Татари гадали, що то був попереджувальний знак з неба і подалися втікати. А люди у замку, побачивши це, продовжили приготування до весілля. Відтоді вежу збоку річки Ікви назвали Беаткою.

Насьогодні більша частина фортеці є в досить хорошому стані, також продовжується її реставрація. На території є влаштований музей, організовують тематичні виставки. Замок слугує окрасою свого району та входить до семи найгарніших замків України.

Небагато замків, як Дубенський, можуть похвалитись такою активністю в мережі Інтернет, надаючи детальні описи послуг, серед яких є екскурсії, трапези, театральні вистави, бізнес-події, фотосесії й навіть весілля. Активне просування реклами замку спостерігаємо також у соціальних мережах.  А на офіційному сайті замку є змога навіть  переглянути віртуальний тур.
Адреса Дубенського замку: вул. замкова 7А, м. Дубно, Рівненська область

Телефон: (03656) 4-35-68

Режим роботи:

Влітку: щоденно з 8.00 до 18.00 (з квітня по жовтень)

Взимку: щоденно з 8.00 до 17.00 (з листопада по березень).

Фото обкладинки: Юрій Петруняк

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *