Едельвейс

Едельвейс – гірська квітка мужності й кохання

Оцініть статтю

У мешканців Карпат едельвейс здавна був символом мужності та кохання. Колись давно в гуцулів побутувало повір’я, якщо леґінь знайде квітку едельвейсу чи шовкової косиці, як її тут звуть, і подарує нареченій, то зможе одружитись із нею. Якщо ж дівчина знайде цю квітку і подарує хлопцеві, то це означає її байдужість та зневагу до залицянь. А на Рахівщині люди вірили, що чарівна квітка едельвейс охороняється “красними дівками”, які не одного сміливця, що намагався знайти її для коханої, звели на той світ. 

Липень-серпень пора цвітіня едельвейсу у Карпатах

Липень-серпень пора цвітіня едельвейсу у Карпатах

Едельвейс, білотка альпійська чи шовкова косиця?

Едельвейс і, справді, є дуже рідкісною квіткою, яка вибирає собі важкождоступні місця на вапнякових скелях. Часто її пошуки є небезпечними, – звідси й усі леґенди про неї.
Відомою у нас квітка є під кількома назвами: едельвейс, білотка альпійська та шовкова косиця, а в науці її звуть Leontopodium alpinum.  Слово “едельвейс” з німецької перекладається як благородний білий, що вказує на те, що квітку і в Німецьких Альпах вважають шляхетною. Слово ж “білотка” описує сріблястий колір квітки, а гуцульська назва “шовкова косиця” вказує на густе опушення її цвіту, що надає виняткової краси і захищає рослину від низьких температур та інтенсивного сонячного проміння, які характерні для високогір’їв. Наукова назва ж квітки перекладається з грецької як лев’яча лапа, мабуть, колись давно своїм ворсом на суцвітті вона нагадала комусь кінцівку царя звірів.  Поетичними є назви едельвейсу у Франції, яку тут звуть “зірка полонин”, та в Італії , де її називають “квіткою скель”.

Квітка едельвейс у Свидовецькому масиві

Квітка едельвейс у Свидовецькому масиві

Коли цвіте шовкова косиця?

Едельвейс є багаторічною рослиною, яка належить до родини складноцвітих. Висота квітки – 10-25 см, а розцвітає шовкова косиця у липні-серпні. Кошики суцвіття – дрібненькі, зібрані по 5—10 щільних головок на верхівках стебел та оточені кількома рядами пухнастих довгастих приквіткових листочків, які розкриваючись утворюють зірку.

Де росте квітка едельвейс?

Основним ареалом поширення едельвейсу є субальпійський та альпійський пояси гір Європи: Піренеїв, Альпів, Балкан та Карпат. В Українських Карпатах білотку альпійську можна знайти не всюди, а лише у декількох гірських масивах, зокрема у Свидовці (гори Близниця, Драгобрат, околиці оз. Герешаска), Чорногорі (гори Ребра та Шпиці), Мармаросах (г. Нєнєска) та Чивчинах (г. Великий Камінь).

Читайте також: Чорногора. Містика та краса

Карпати.- один із ареалів поширення едельвейсу у Європі

Карпати – один із ареалів поширення едельвейсу у Європі

На сьогодні квітка є занесена до Червоної книги та перебуває під загрозою зникнення у зв’язку із розвитком туризму в Карпатах та невиправданим бажанням людей взяти цю красу із собою. Проблемою також є невисока генетична різноманітність рослини, що також негативно відбивається на її виживанні у природі. В той же час квітку неважко вирощувати у домашніх умовах, тому едельвейси на ринку є швидше за все городнього походження.

Читайте також: Карпати. Коли цвіте червона рута

 

Фото: Вова Вінтоняк, Подорожі Карпатами

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *