Фото 3. Говерла

Гора Говерла – знана і невідома

Звучання слова Говерла несе якийсь особливий зміст. Воно звучить як щось нескорене, горде, важкодоступне й часто непередбачуване. Так і є насправді, адже гора Говерла підкорюється не всім. Сходження на неї вимагає як хорошої фізичної підготовки, так і готовності до будь-яких примх погоди, яка може то засипати снігом, то залити дощем, то окутати туманом чи просто засмажити сонцем. Але нагорода варта тих всіх незручностей. Нею будуть неймовірної краси краєвиди і гордість за підкорення найвищої гори нашої країни.

Велична Говерла. Фото: Михайло Фізяр

Велична Говерла. Фото: Михайло Фізяр

Гора Говерла - походження назви

Існує кілька версій походження назви найвищої гори Українських Карпат. За першою, назва гори походить від румунського слова "howirla", яке перекладається як важкопрохідне підвищення. Друга версія - угорська, виводить "говерла" від слів "hovihar" або "hovar", що означає "завірюха" чи «снігова вершина». Також припускають, що назва гори може походити від іншого угорського слова "hovirag" - підніжник. Відомо, що колись давно місцеві мешканці називали гору "Говирла", однак після помилки австрійських картографів, у вжиток увійшло слово Говерла, яке витіснило ориґінал.

Читайте: В снігових обіймах Чорногори

Зимова Говерла. Фото: Михайло Пецкович

Зимова Говерла. Фото: Михайло Пецкович

Гора Говерла - загальна інформація

Гора Говерла- найвища в Українських Карпатах. Висота її складає 2061 м над рівнем моря. Розташована вершина у масиві Чорногора на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей за 17 км від кордону з Румунією. Говерла складена в основному з пісковиків та конґломератів. Майже всю площу гори вкривають альпійські луки та чагарники, подекуди тут трапляються осипища. Зі східного боку гори маленьким струмком розпочинає свою течію річка Прут. Тут також розташований Прутський водоспад висотою 80 м. До висоти 1500 м схили Говерли вкриті буковими та смерековими лісами, вище ж починаються полонини.

Читайте: Чорногора. Містика та краса

Вершина України - гора Говерла. Фото: Олег Фесенко

Вершина України - гора Говерла. Фото: Олег Фесенко

Гора Говерла та її леґенди

Про Прут і Говерлу існує кілька схожих леґенд. За однією із них, вони колись були хлопцем та дівчиною, які кохали одне одного, допоки про це не довідався грізний Мольфар, батько дівчини. Щоб Прут не знайшов Говерлу, Мольфар сховав її, перетворивши у гору. Прут знайшов кохану й довідався, що відчарувати її можна, але потрібно встигнути вийти до світанку на вершину гори. Та не встиг він... Сів він тоді на схилі Говерли і гірко заплакав. Так і досі він плаче, а його сльози перетворились у річку Прут, що витікає з вершини. Відтоді й поєднались назавжди ріка Прут і гора Говерла.

Читайте: Леґенда про озеро Синевир

На схилах Говерли

На схилах Говерли

Ще одна чудова легенда пов'язує декілька географічних назв Чорногори. У ній йдеться про юного пастуха, який випасав овець на гірській полонині і полюбляв грати на сопілці. Зачарована грою і чистою красою, у нього закохалася донька попа Івана — красуня Говерла. Та коли про їх зустрічі дізнався батько, то заборонив дівчині зустрічатися з бідним юнаком. Говерла з розпуки скам'яніла і стала горою. Заплакав юний пастух біля ніг своєї коханої і сам потік сльозами-рікою. Побачив батько, що навіть згубивши дочку, не зміг розлучити її з коханим, і сам віддалік став горою, охороняючи спокій юних душ.

Читайте: Леґенда про озеро Марічейку

Говерла. Фото: Михайло Пецкович

Говерла. Фото: Михайло Пецкович

Екологічний стан

На сьогодні гора Говерла відчуває величезне екологічне навантаження, незважаючи на те, що знаходиться в межах охоронної зони Карпатського заповідника. Сотні туристів щодня піднімаються на найвищу гору України, залишаючи по собі на її схилах купи сміття. Крім того повністю зруйнований рослинний покрив вершини гори, внаслідок постійного витоптування високогірних луків. За словами екологів, для того, щоб рослинний світ Говерли міг відновлюватись, за добу на гору мало б виходити не більше 200 туристів.

По дорозі на Говерлу. Фото: Ю_р_и_й photographers.ua

По дорозі на Говерлу. Фото: Ю_р_и_й. photographers.ua

І з великих населених пунктів поблизу Говерли знаходяться Рахів, Ясіня та Ворохта. Перший туристичний маршрут із сходженням на гору був відкритий у 1880 р. На сьогодні існують кілька маршрутів сходження на гору Говерлу. Один із них розпочинається від урочища "Заросляк", другий - з Козьмещика по хребті Чорногора, третій - з гори Петрос, а четвертий - від гір Пожижевська та Брецкул.

Читайте: Кам’яний Петрос

Спуск з Говерли в сторону Петроса. Фото: Елена Кошель

Спуск з Говерли в сторону Петроса. Фото: Елена Кошель

Вид на Говерлу з гори Петрос. Фото: Вячеслав Ягодзинский

Вид на Говерлу з гори Петрос. Фото: Вячеслав Ягодзинский

Маршрут на гору Говерлу

Урочище Заросляк - гогра Говерла - Прутецькі водоспади - урочище Заросляк
Загальна протяжність — 7,5 км. Висота виходу - 1260 м. Найвища точка — 2061 м. Тривалість — 5-6 год. Складність — середня.

Найпопулярніші пішохідні маршрути Українських Карпат проходять головним Чорногірським хребтом. І при їх описанні префікс «най» доведеться використовувати чи не через слово. Чорногора — це найвищі в Україні вершини, найвисокогірніші озера, споруди... Це миттєва зміна погоди: від палючого сонця до мокрого снігу. А ще— майже 40 кілометрів гірських стежок, розлогі полонини, стрімкі кручі та неповторні краєвиди. Влітку у туриста в Чорногорі є шанс обпалити на сонці навіть невеличкі ділянки незахищеної одягом шкіри, а взимку — замерзнути від холоду. Чорногірське «бабине літо» може стати для мандрівників справжнім відкриттям. Немає сумніву, що гора Говерла — найвища вершина України, є одним із найпопулярніших туристичних об'єктів нашої країни, а маршрут виходу на гору, яка розміщена на головному Чорногірському хребті, від будинку спортивно-туристичної бази «Заросляк» є одним із найпопулярніших пішохідних маршрутів в Україні. Його здійснили сотні тисяч українців, а також іноземних гостей. Однак у десятки разів менше тих, що пройшли вздовж так званої висячої долини верхів'я Прута з мальовничими водоспадами.

Читайте: Черемоше, Черемоше, бистра твоя вода…

Чорногора. Вид з полонини Маришевська. Фото: Руслан Романюк

Чорногора. Вид з полонини Маришевська. Фото: Руслан Романюк

До бази «Заросляк» зараз нескладно добратися замовленим у Ворохті транспортним засобом. Найкоротша дорога іде спочатку вздовж Прута, який отримав таку назву від місця злиття Прутця Заросляцького та Прутця Кознєського. У цьому місці стежка і роздвоюється. Продовживши маршрут вздовж лівого витоку, вийдемо на старий польсько-чехословацький кордон, а вже ним - на Говерлу. Коротший маршрут передбачає перехід через потік Прутець Кознєський і рух понад 200 метрів вздовж Прутця Заросляцького. Далі стежка йде наверх на вододіл і виходить з лісу на полонину, зарослу кінським щавлем. Звідти ще понад 2 км нелегкого підйому на перше і друге «плеча» Говерли. Тільки з другого вже бачимо вершину гори, до якої залишається біля 10 хв підйому.

Вершина Говерли - чудове місце для фото Карпат. Краєвиду з Говерли, враховуючи її домінуюче положення та висоту, за своєю протяжністю немає рівних в Українських Карпатах. При добрій видимості гора Говерла дає нам змогу побачити в північному напрямку значну частину Передкарпатської височини та Поділля з містами Івано-Франківськом, Коломиєю та Снятином, на півдні — румунський Сігет Мармароський. На північному заході своїми урвищами і відокремленістю погляд приковує Петрос із Петросулом. Інші вершини Чорногірського хребта виглядають як ланцюг верхів, які, заступаючи один одного, тягнуться у південно-східному напрямку.

Читайте: Мармароси – гуцульські Альпи

Червона рута на фоні Говерли. Фото: Василь Лецин

Червона рута і гора Говерла. Фото: Василь Лецин

Читайте: Карпати. Коли цвіте червона рута

З вершини гори спускаємося у сідловину між Говерлою і Брескулом. Там біля підніжжя схилу гора Говерла народжує зі своїх надр джерело, яке згодом перетворюється у річку Прут, що несе свої води 955 км до Дунаю. Від джерела вздовж ледь помітного струмочка спускаємось у верхній льодовиковий кар. Насолоджуємось навколишньою красою і кожним вигином русла та невеличким водоспадиком річечки, яка стає все повноводнішою. З уступу верхнього кару зривається вже досить потужний Прутецький водоспад. Його можна обережно обійти вздовж лівого берега. Намилувавшись виглядом мальовничого водоспаду, диких стрімких схилів Говерли і Брескула, заростями квітучих трав і ялівцю, у нижній частині кару знаходимо стежку, яка зводить до бази «Заросляк».

При написанні використано матеріали книги "Українські Карпати. Пішоходні маршрути. Путівник", автор Йосип Гілецький
Фото обкладинки: photographers.ua/Vovikmar

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *