Гора Сивуля в Ґорґанах

Гора Сивуля. Поміж сивих хмар

Гора Сивуля. Поміж сивих хмар
2=кількість оцінок 5=середня оцінка

Гора Сивуля – вершина Карпат в Ґорґанах, найвища гора масиву, висота її становить 1836 м над рівнем моря. Хребет, на якому знаходиться гора має також назву Сивуля. Вершина знаходиться на вододілі верхів’їв річок Лімниці та Бистриці Солотвинської в Івано-Франківській області. Назву гори Сивулі виводять від кольору каміння та лишайників, якими вона вкрита чи то від сивих хмар, які постійно нависають над вершиною.

Сиві хмари над Сивулею

Сиві хмари над Сивулею

Читайте також: Ґорґани – незаймана краса Карпат

Леґенда про гору Сивулю

За місцевою леґендою, колись давно татари схопили та довго утримували високо в горах в полоні дівчину-королівну. Та завдяки гарячим молитвам до Бога їй вдалось втекти з ординської неволі на одну із вершин Карпат в Ґорґанах, де її, посивілу від переляку, й знайшли місцеві мешканці. З того часу гора так і стала називатись Сивулею.

Опис гори Сивулі

Сивуля має дві конусоподібні вершини висотою 1836 м (г. Сивуля-Велика) і 1818 м (г. Сивуля-Мала). На останній встановлено геодезичний бетонний стовп. Вершини Сивуль і їх стрімкі схили до сотні метрів вниз вкриті розсипами сірого (сивого) каміння й осипищами пісковикових уламків розміром до 3 м — ґорґанами, які й дали назву великому гірському масиву Зовнішніх Карпат.

Панорама Сивулянського хребта

Панорама Сивулянського хребта

Читайте також:
На спині Хом’яка,
Довбушанка – там, де заховані скарби Довбуша,
Леґенда про озеро Синевир

Маршрут на Сивулю

С. Гута — полонина Погар — гора Боревка — гора Ве­лика Сивуля — полонина Рущина — село Гута. Загальна протяжність — 39 км. Найвища точка — 1836 м. Тривалість — 2 дні. Складність — середня.

Оскільки основний витік Бистриці Солотвинської знаходиться на схилі Сивулянського хребта, тому найкраще почати маршрут сходження на вершини Сивулі зі Старої Гути — села, що розташоване у верхів’ї річки й знаходиться на відстані 60 км від Івано-Франківська. Полонина Погар (1330 м) знаходиться у сідловині між Сивулянським хребтом та хребтом Ріг. Справа від полониини є малопомітна вершина Малої Боревки, а зліва — Боревка, від якої починається Сивулянський хребет. Полонина Погар дуже мало обігрівається сонцем, бо дві величезні карпатські вершини закривають її впродовж більшої частини світлового дня, однак при необхідності тут можна розбити табір. На шляху до Великої Сивулі виходимо на Боревку (1596 м), Лопушну (1695 м), а далі на гору, яка є ціллю нашої мандрівки. Неповторні краєвиди з Сивулі радують око та дають можливість привезти додому згадку у вигляді чудових фото Карпат.

Вихід на Сивулю

Вихід на Сивулю

Одразу ж за Великою Сивулею знаходиться Мала Сивуля. З Малої Сивулі спускаємося у південному напрямку маркованою стежкою до полонини Рущина, де є джерело, з якого бере початок Бистриця Солотвинська. Відстань від полонини Погар до Рущини становить близько 8 км. Тут біля зруйнованого будинку колишньої сторожки добре місце для нічлігу. З полонини Рущина у південно-східному напрямку лінією колишнього (до 1939 року) державного кордону Польщі та Чехословаччини варто підійти до бетонного стовпчика №18, де над витоками річки Салотрук височіє екзотичне урвище урочища Пекло. В урвищі помітні прошарки порід різного кольору і твердості, яку науковці називають «флішем». У Гуту із Рущини найкраще повертатися вздовж долини Бистриці Солотвинської через мальовничі урочища Жолоб, Межиріки. Відстань від Рущини до АС Гута вздовж річки становить 17,5 км.

 

Джерело: Подорожі Карпатами,
“Українські Карпати. Пішохідні маршрути. Путівник” Йосип Гілецький
Фото: ivankmit.com

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *