Кам'яна могила

Кам’яна могила – батьківщина міфів та письмен

Кам’яна могила – батьківщина міфів та письмен
2=кількість оцінок 5=середня оцінка

Посеред степового ландшафту височить дивний для Приазов’я пагорб, який отримав у народі назву  – Кам’яна могила. Добирання до Кам’яної могили не складає труднощів: за півгодини автобус із автостанції №2 у Мелітополі, який курсує щогодини у селище Мирне, довезе вас під саму пам’ятку.

Кам’яна могила – дно Сарматського моря

Територія пагорбу має статус заповідника і оточена високою огорожею. За парканом крім самої пам’ятки знаходиться також археологічний музей, у якому експонуються знаряддя праці, прикраси та інші речі матеріальної культури давніх людей, починаючи від палеоліту та закінчуючи сарматськими часами; також тут виставлені копії частини плит із Кам’яної могили.

Будинок музею на території заповідника "Кам'яна могила"

Будинок музею на території заповідника “Кам’яна могила”

 

Кам'яна могила посеред степів Приазов'я

Кам’яна могила посеред степів Приазов’я

 

Половецька кам'яна баба на фоні Кам'яної могили

Половецька кам’яна баба на фоні Кам’яної могили

 

Кам'яна могила та половецькі степові баби на її фоні

Кам’яна могила та половецькі степові баби на її фоні

Висота пагорбу Кам’яної могили складає 12 м над навколишньою місцевістю й утворюють його понад 3000 плит пісковику. Колись більше 14 мільйонів років тому у цьому місці було дно Сарматського моря, яке згодом обміліло і висохло, залишивши по собі піщану пустелю.  Після утворення річки Молочної  її русло заглибилось у породу  піднявши над собою піщаний моноліт. Внаслідок дії вітру та води пісковик розколовся і поруйнувався, утворивши при цьому понад 65 гротів та печер. На жаль, майже усі вони зараз є засипані з метою збереження наскельних малюнків та петрогліфів від природніх та людського факторів.  Але, незважаючи на це, вартого уваги на Кам’яній могилі та у її підніжжі залишається вдосталь: це і величезна кількість кам’яних «баб» – мовчазних свідків давніх епох, численні дивовижних обрисів каменюки, які нагадують химерних тварин, біля яких губишся у здогадах, хто автор цього дива – природа чи людина, та залишки давнього жертовника.

Піщані моноліти Кам'яної могили

Піщані моноліти Кам’яної могили

 

Камінь на Кам'яній могилі, який за обрисами нагадує велетенську жабу

Камінь на Кам’яній могилі, який за обрисами нагадує велетенську жабу

 

Заглибина у камені на Кам'яній могилі за обрисами нагадує водоплавного птаха

Заглибина у камені на Кам’яній могилі за обрисами нагадує водоплавного птаха

 

 

Заглибина у камені на Кам'яній могилі, за обрисами нагадує птаха

Заглибина у камені на Кам’яній могилі, за обрисами нагадує птаха

 

 

Брила на Кам'яній могилі, яка за обрисами нагадує велетенського чи то вовка, чи ведмедя

Брила на Кам’яній могилі, яка за обрисами нагадує велетенського чи то вовка, чи ведмедя

 

Кам’яна могила – мовчазний свідок попередніх епох

Річка Молочна

Повз Кам’яну могилу продовжує нести свої води до Азовського моря річка Молочна чи, правильніше сказати, те, що від неї залишилось внаслідок необдуманого людського втручання в екосистему степу. А колись, коли ці землі належали Запорозькій Січі і річка була судноплавною, козаки повертались часто із походів Азовським морем, а потім Молочною до місця, де найближче був Дніпро, і потім волокли свої чайки уже суходолом до найбільшої і найславнішої української ріки.

Те, що залишилось від колись славної річки Молочної

Те, що залишилось від колись славної річки Молочної

Кам’яна могила та “Рігведа”

Міфи Кам’яної могилиПопри свою геологічну особливість Кам’яна могила унікальна в першу чергу своїми петрогліфами – наскельними розписами, які ідентифікують, якщо не першими, то принаймні одними із перших писемних знаків в історії людства. Крім того плити у гротах пагорба вкриті зображеннями, які дивно перегукуються із сюжетами давніх шумерських, єгипетських, арійських та грецьких міфів і є на кілька тисячоліть старішими за згадані цивілізації.

На кількох плитах можна побачити численні зображення стіп та рук. Дослідники проводять паралелі між цими зображеннями і одним із гімнів «Рігведи» про першолюдину Пурушу, із уст якої було створено жерців (брахманів),з рук – воїнів (кшатріїв), з бедра – землеробів (вайш’їв), а із стіп -слуг (шудрів).

Зображення рук на копії плити з Кам'яної могили

Зображення рук на копії плити з Кам’яної могили

 

Зображення стоп на копії плити з Кам'яної могили

Зображення стоп на копії плити з Кам’яної могили

 

Зображення стоп на копії плити з Кам'яної могили

Зображення стоп на копії плити з Кам’яної могили

 

Вражає в одному із гротів зображення дракона, який повернутий головою до р. Молочної. Він нагадує рігведівського Врітру своєю змієподібною формою, відсутністю кінцівок та лінійно-геометричними узорами, які символізували грім, блискавку, воду, змію.  Після перемоги бога Індри над Врітру з’явились небо, сонце і ранкова зоря. На голові дракона є багато борозенок, об’єднаних у групи, які відображали календарні цикли або час проведення релігійних ритуалів. На голові Врітру чітко видно слід від стопи, який залишив Індра після перемоги на чудовиськом. Також голова вкрита численними слідами від ударів гострої зброї. Це пояснюють намаганням людей під час ритуалів допомогти герою подолати змія.

Зображення голови рігведівського дракона Врітру

Зображення голови рігведівського дракона Врітру

 

Зв’язки із Давнім Єгиптом та іншими цивілізаціями

Надзвичайно дивує, що зображення на одній із плит пов’язують із давньоєгипетською міфологією. За словами екскурсовода, раніше ниточки цивілізації вели від Шумеру, Давнього Єгипту та Індії сюди, зараз навпаки ці нитки виводять звідси і до згаданих країн. На плиті зображена жінка у колінно-ліктєвій позиції із овально-ромбоподібною головою, характерною для степової гадюки, з крутими стегнами, кінцівками і невеликим хвостом, з численними борозенками, що імітують шкуру тварини та трикутником під животом, що вказує на жіночу стать. Науковці стверджують, що перед нами зображення давньої богині у масці зооморфної істоти.  Якщо це так, то, очевидно, на плиті зображена давньоєгипетська богиня смерті Мерит-Сегер.

Яскраво перегукується із давньоєгипетським богом сонця Ра зображення сонячного човна над богинею. Цікавим є факт, що недалеко від Кам’яної могили в одному із курганів було знайдено невеличку скульптуру скарабея – священного для давніх єгиптян жука. Тому можна говорити про якийсь зв’язок у ті часи між Давнім Єгиптом та територією Приазов’я. Крім паралелей із давньоєгипетською міфологією багато зображень на плитах яскраво перегукуються із шумерською та давньогрецькою міфологіями.

Зображення єгипетської богині смерті Мерит-Сегер та човна бога сонця Ра

Зображення єгипетської богині смерті Мерит-Сегер та човна бога сонця Ра

 

Найдавніші в світі колісниці

Кам’яна могила на своїх плитах зберігає чимало зображень колісниць. Крім того у одному із курганів поблизу пам’ятки, під селом Зарічне Мелітопольського району було знайдено поховання ямної культури, яке імітує колісницю (два колеса із хрестоподібними спицями по сторонах ями). Датують поховання 2110 р. до н. е. Слід зазначити, що перші колісниці на Близькому Сході з’явились лише у ІІ тис. до н. е.

Зображення колісниць на копії плити з Кам'яної могили

Зображення колісниць на копії плити з Кам’яної могили

 

Найдавніші в світі писемні знаки?

Багато петрогліфів Кам’яної могили мають значну схожість із давніми письменами Єгипту, Шумеру, Еламу, Фінікії, о. Кріт. Проте датують ці писемні знаки 6000-5000 р. до н.е., тобто ще до появи згаданих цивілізацій. Датування здійснюють на підставі знайдених поблизу петрогліфів речей. «Наймолодші» із письмен датуються ІІ тис. до н. е.

Порівняльна таблиця петрогліфів з Кам'яної могили та Месопотамії. З книги Б. Михайлов "Петрогліфи Кам'яної могили"

Порівняльна таблиця петрогліфів з Кам’яної могили та Месопотамії. З книги Б. Михайлов “Петрогліфи Кам’яної могили”

 

Також слід зазначити, що на поч. І тис н. е. у цій місцевості з’явились перші християни. Про це свідчать зображення хрестів у гротах, датованих цим часом.

Тому хто-зна, можливо, справді у цій степовій місцевості колись був казан народів звідки вони розходились у різні сторони світу, несучи із собою  сюжети для майбутніх міфів, різноманітні вміння та писемні знаки, які згодом оформлювались у давні системи письма. Лише подальші дослідження пам’ятки зможуть відкрити нам таємницю.
Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *