Горас Петрос

Гора Петрос – кам’яна вершина Чорногори

Оцініть статтю

Гора Петрос – це одна з найвищих гір хребта Чорногора. Знаходиться ця вершина Карпат на північно-західній стороні Чорногірського хребта між Говерлою і Шешулом в Рахівському районі Закарпаття. Петрос належить до п’яти найвищих гір Українських Карпат. Її висота становить 2020 метрів. 

Гора Петрос. Рельєф та рослинність

Північний і північно-східний схили гори Петрос мають скелястий характер, а західна і південно-західна сторона гори – це круті схили з численними кам’яними розсипами. Флора гори (її рослинність) має субальпійське походження, в основному на схилах поширені чагарники (рододендрон і ялівець), зарості чорниці, і до певної висоти (1600 метрів над рівнем моря) на гірських схилах ростуть ялинки. Взимку в цих місцях досить поширене сходження  снігових лавин. На південних схилах (недалеко від долини Рогнеска) є «притулок» для туристів.

Читайте також: Чорногора. Містика та краса

Гора Петрос

Гора Петрос

Леґенда про Петрос

Назва гори походить із румунської мови та означає “камінь”. “Каменем” вершина є у прямому і переносному значенні, перевіряючи твердість намірів кожного, хто намагається її підкорити. Однак, існує гуцульська леґенда про походження назви гори. Колись дуже давно на горі жило чудовисько, яке насилало на всіх, хто його бачив сум і печаль. Люди, щоб вижити, змушені були постійно приносити йому данину у вигляді домашніх тварин. З часом у ґаздів вже не стало домашньої худоби, тому чудовисько почало полювати на місцевих мешканців. Але знайшовся сміливець – легінь Петрик, який із сестрою перемогли лютого звіра. Під час битви смілива сестра Петрика загинула, залишивши назву одній із гір – Близниця. А гора з якої легінь пускав стріли в чудовисько стала відтоді зватись Петросом.

Гора Петрос – один з найпопулярніших об’єктів в Карпатах для туристичних маршрутів.

Читайте також: Гора Ребра – середина ЧорногориГутин Томнатик – сивий верх Карпат

Маршрут на Петрос

Селище Ясіня (присілок Свидовець) – гора Какараза – гора Петрос – гора Шешул – село Кваси
Загальна протяжність — 26 км. Найвища точка — 2020 м. Тривалість — 2 дні. Складність — висока.

Петрос — одна з найкрасивіших вершин Чорногори та й взагалі Українських Карпат. Але підйом на неї важкий, особливо дуже стрімким схилом із сторони Говерли.

Дизельним поїздом доїжджаємо до зупинки Свидовець в Ясіні. Повернувшись вздовж колії назад на 300 м, знаходимо польову дорогу, яка веде вверх на полонину Шиса. У південно-східній частині полонини відходить дорога, засипана камінням селевого потоку, що досить стрімко прямує вверх. З висоти 1420 метрів вона стає надійною, траверсуючи північний схил Какарази, дуже плавно набираючи висоту. Далі дорога у сідловині між Какаразою і Петросом переходить на південний схил.

В цьому місці потрібно знайти стежку, яка веде гребенем хребта прямо на Петрос. На вершину виходимо різнотрав’ям без стежки. На Петросі у добру погоду хочеться побути якнайдовше, впізнаючи десятки гір. З вершини починаємо спуск у південно-західному напрямку у сторону Шешула. Притримуючись лінії хребта, досягаємо Шешульського перевалу (1591 м). Звідси можна піднятись на Шешул, а далі Копицю і спуститись у Кваси через полонину Веснарку.

Якщо не плануємо підкорювати вершини, то з перевалу слід у західному напрямку без стежки травами спускатись вниз, поки не опинитесь на добрій польовій дорозі. Вона, траверсуючи схили Шешула і Копиці, виведе на полонину Менчіль, де знаходиться біологічний стаціонар Львівського національного університету ім. Івана Франка та влітку випасається худоба. Звідси, не звертаючи з добре утрамбованої дороги, вийдемо до розвалин велетенської недобудованої споруди у Квасах.

Джерело: Подорожі Карпатами, “Українські Карпати. Пішохідні маршрути. Путівник” Йосип Гілецький

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *