Карпати. Коли цвіте червона рута

Оцініть статтю

Початок літа вкриває кілька гірських масивів Українських Карпат ніжно-рожевим килимом квіток, які після пісні Володимира Івасюка стали ще одним із українських символів поряд із калиною. І не дарма, бо цвітіння червоної рути високо в горах овіяне багатьма народними леґендами та повір’ями, а сам її цвіт став знаком кохання.

Фото 1. Цвіте червона рута. Світанок на Чорногорі

Фото 1. Цвіте Червона рута. Світанок на Чорногорі.

Коли та де цвіте червона рута

Належить ця квітка до роду рододендрон родини вересових, тому в науці її називають рододендрон карпатський або східнокарпатський. Рослина є субендеміком та розповсюджена у Східних та Південних Карпатах і на Балканах (Родопи). У Східних Карпатах червона рута росте у кількох гірських масивах, зокрема, у Чорногорі, Мармаросах, Чивчинах, Свидовці (Близниця) та Ґорґанах.

Читайте також:
Чорногора. Містика та краса,
Мармароси – гуцульські Альпи,
Ґорґани – незаймана краса Карпат

Фото 2. Квітка червоної Рути

Фото 2. Квітка Червоної Рути

Основним періодом цвітіння червоної рути є місяць червень, саме тоді вершини гір вкриваються рожевими пасмами квітучих кущів рослини. Заради цієї краси чимало мандрівників ідуть високо в Карпатські гори, щоб помиливутись цим захоплюючим природнім явищем.

Фото 3. В Карпатах вечоріє

Фото 3. В Карпатах вечоріє

Леґенди та повір’я про червону руту

Незвичайна краса квіток червоної рути та той факт, що ростуть вони лише на вершинах гір, породили чимало повір’їв. Зокрема, горяни вірили, що червона рута зазвичай є жовтого кольору, і лише на купальську ніч вона стає на якусь мить червоною, а дівчині, котра таку квітку знайде, неодмінно пощастить у коханні. Також гуцули вірять, що червона рута наділена цілющими властивостями, а за її допомогою можна привернути до себе кохану людину. Мабуть, підставою для цих вірувань було те, що молоді леґіні та дівчата вперше виходили за звичаєм у гори після зими якраз у травні-червні, коли зійшов сніг, а саме у той час у горах розквітає червона рута, цвітіння якої додавало зустрічам особливих чарів.

Існує леґенда, що колись давно на одне село напали татари і полонили хлопця. Згодом його продали туркам на галеру як веслувальника. Через каторжну працю багато бранців просто втрачали пам’ять і забували звідки вони, своїх рідних та коханих. Таких невільників вже навіть не заковували у кайдани.  Та була в того хлопця кохана дівчина, яка багато сліз виплакала за милим і не могла його забути. Коли вилетіли у вирій журавлі, вона попросила птахів передати на галеру для коханого квітку червоної рути. Як тільки юнак взяв її у руки, відразу пам’ять повернулась до нього. Зібрались тоді бранці до гурту, перебили охорону і помчали галерою на повних вітрилах до рідного краю із квіткою червоної рути на щоглі.

Фото 4. Вівці, вівчар, вівчарки, червона рута та чарівні Мармароси

Фото 4. Вівці, вівчар, вівчарки, червона рута та чарівні Мармароси

Якось нещодавно в одному із архівів було віднайдено газету за 1972 р. із інтерв’ю Володимира Івасюка, де він розповідає про історію створення пісні “Червона рута”. Дитинство композитора та поета в Буковинських Карпатах було наповнене красою та чарами місцевих повір’їв, переказів та леґенд. І саме одна із них про червону квітку, що розцвітає лише раз в рік стала тим натхненням для написання знаменитої пісні.

Читайте також: Едельвейс – гірська квітка мужності й кохання

 

Фото обкладинки: Александр Котенко (photographers.ua/AleksandrKotenko), фото 1: Ярослав Тюрменко (photographers.ua/JaremiYaroslavTyurmenko), фото 2: Andrey Korzun (uk.wikipedia.org), фото 3: Krasnickaya Ekaterina (photographers.ua/KrasnickayaEkaterina), фото 4: Ivan Kostyk (photographers.ua/IvanKostyk)

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *