Озеро Марічейка в Карпатах

Озеро Марічейка в Чорногорі

Оцініть статтю

Озера України – мальовничі і різні. Рівнинні розкидують своє тихе плесо наче ковдру, реагуючи маленькими хвильками на легенькі подихи вітру, озера Карпат є ж наче великим дзеркалом, у яке гори можуть заглядати й милуватись своєю величною красою. Однією із найкрасивіших таких карпатських водойм є високогірне озеро Марічейка льодовикового походження. Розташоване воно у масиві Чорногора у південній частині Карпатського національного парку, на північно-східному схилі гори Шурин. На північний захід від озера розташована одна з найбільших вершин Українських Карпат — Піп Іван (2022 м).

Загальна інформація про озеро Марічейка

Довжина водойми сягає 88 м, ширина – 45 м, висота над рівнем моря – 1510 м, а максимальна глибина – 0,8 м. Оточене озеро Марічейка улоговиною, яка має  видовжену форму. Береги озера –  низькі, вкриті частково субальпійськими луками, а частково заростями осоки та оточені лісом з ялини та гірської сосни. Живиться озеро Марічейка підземними водами та частково атмосферними опадами. Вода у водоймі – прісна та чиста, а дно – рівне й мулисте.
Озеро Марічейка

Озеро Марічейка

Леґенда про Марічейку

Про озеро Марічейка є складена поетична леґенда. Колись в глибоку давнину чорними воронами налетіли на наш зелений край злі недруги. Вони руйнували села й винищували народ, а ті з людей, хто вціліли, пішли у гори. Та вороги довідалися, що гуцули сховалися високо у дрімучих лісах, і рушили ордою слідом за ними.

Була серед вцілілих і Марічейка – молода дружина чабана Івана. Вона перша помітила ворогів і прошептала коханому:
– Іванку, рідний! Скоріше біжи до наших, попередь їх!.. А я спробую ворогів затримати.
– Не можу я залишити тебе.
– Згадай, милий, скільки наших там у горах. Батьки і матері, старі і діти… Весь наш народ… Він у небезпеці. Йди!
І пішов Іван. А горда Марічейка стала на шляху ворогів. Її схопили і наказали:
– Веди до своїх гуцулів. Не то смерть!

Йшли вони до самої ночі. Завела їх Марічейка в такі дикі місця, звідкіля і не вибратися. Розлютилися вороги і накинулися на неї із шаблями… Затремтіла земля, дмухнув страшний вітер, гримнув грім, злетіли в небо камені, зрушились гори й утворилося озеро. У ньому й знайшли свою загибель вороги. З того часу ліс на честь хороброї дівчини стали називати Дівочим, а озеро – Марічейкою…

Читайте також: Леґенда про Синевир

Маршрут на Марічейку

С. Зелене — озеро Марічейка —- г. Піп Іван — г. Смотрич — с. Дземброня. Довжина маршруту – 20 км. Складність – середня.

Маршрут до озера Марічейки розпочинається від пропускного пункту прикордонної застави у с. Зеленому. Дорога спершу веде у західному напрямку вздовж потоку Шибений. Через 3 км підходимо до гирла потоку Погорільця. Звідти, між ним та потоком Шурин, хребтом веде стежка на полонину Веснарка. Тут повертаємо праворуч, огинаючи вершину Шурин зліва і заходимо у ліс. Стежка прямує спершу в напрямку на північний схід, а далі на північний захід і виводить до мальовничого озера Марічейка (6 км від початку підйому). Зі схилів Шурина в озеро стікають потоки з чистою водою. Могутні моренні вали льодовикового періоду, порослі кедровою сосною і ялиною, оточують гладінь озера з двох боків. У лісі – зручне місце для стоянки.

За озером дорога ще близько 0,5 км іде лісом, а далі виводить на сідловину між Попом Іваном і Шурином. З нього добре помітною дорогою виходимо праворуч на найбільш плавний відріг Попа Івана і ним досягаємо вершини.

Читайте також: Про “Білого слона” – обсерваторію на горі Піп Іван

Зійшовши з вершини у північному напрямку, повертаємо праворуч і виходимо на найвищу точку Смотрича, яка увінчана могутньою кам’яною брилою. Звідти, милуючись чудовими краєвидами, спочатку досить стрімким, а далі плавним схилом спускаємося у с. Дземброню. Якщо є час і бажання, то маршрут до с. Дземброні можна прокласти через вершини Менчул, Бребенескул, Ребра, Шпиці та урочище Гаджину. В урочищі Гаджина знаходяться Довбушева криниця та крісло Довбуша — скеля, під якою, за леґендою, опришки поховали свого ватажка. Як стверджує леґенда, Довбуш з п’яти років самостійно водив на полонину овець і ще в дитинстві йому вдалось під час бурі підстрелити в Гаджині чорта, який покривлявся Богові. За це ангел й наділив Довбуша надлюдською силою.

Читайте також: Бребенескул – найвисокогірніше озеро України

Джерело: Подорожі Карпатами, “Українські Карпати. Пішохідні маршрути. Путівник” Йосип Гілецький

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *