Мармароси. Фото: Іван Костик. http://photographers.ua/photo/778384/

Мармароси – гуцульські Альпи

Гуцульські  Альпи – так називають Мармароський масив, цю надзвичайно мальовничу частину Карпат через її схожість із великими горами у південно-центральній Європі. За Чехословаччини вони ще звались Рахівськими горами. Свою назву отримали, мабуть, завдяки мінералу, який часто тут виходить на поверхню. Вперше назва Марморош згадана в документах у 1199 році, коли ці землі перебували у безпосередніх зв’язках із Угорщиною. Автор фото вгорі – Іван Костик.

Мармароський заповідний масив несхожий на жоден інший хребет в Українській частині Карпат, і навпаки дуже подібний на їх румунську частину. Особливо він відрізняється своїм розчленованим рельєфом із багатьма виходами скель. Завдяки цьому масив має строгий, але в той же час надзвичайно мальовничий вигляд. Для рельєфу Мармаросів характерні глибокі міжгірні долини та численні скелясті гребені й вершини. Перепади висот у масиві складають 1000 м. Такий рельєф пояснюється сходженням колись у давнину із гір льодовика, який розчленував поверхню Мармаросів та оголив схили до кристалічних порід.

Карпати. Мармароси. Фото: Олександр Котенко. http://photographers.ua/

Карпати. Мармароси. Фото: Олександр Котенко. http://photographers.ua/

Мармароси – одне із найкрасивіших місць у Карпатах. Саме тут проходить кордон України та Румунії, у якій лежить більша частина масиву. В Україні ж знаходиться північна та північно-західна його околиця, зокрема Чивчини та Рахівські гори. Територія масиву обмежена на півночі та північному сході Білою Тисою та Чорним Черемошем, на сході та південному сході – Бистрицею, на півдні та південному заході – річкою Вишеу, а на північному заході – Тисою.

Веселка над Мармаросами. Фото: brum-brum. http://photographers.ua/

Веселка над Мармаросами. Фото: brum-brum. http://photographers.ua/

Мармароський хребет в Карпатах. Фото: Ростислав Шивринський

Мармароський хребет в Карпатах. Фото: Ростислав Шивринський

Висоти Мармаросів сягають 750 – 1940 м. Головний хребет Мармаросів проходить по українсько-румунському кордоні. На хребті одна за одною розташовуються гори Піп Іван Мармароський (1936 м), Стіг (1650 м), Неняска мала (1820 м), Чивчин (1769 м), Лоступ (1654 м), Палениця (1750 м), Гнатася (1769 м). Від головного хребта розбігаються численні бокові хребти довші на південний схід до долини рік Вішеу та Рускова в Румунії та короткі на північ до Чорного Черемоша. В Мармаросах розташований Карпатський біосферний заповідник, площа якого становить 8990 га.

Гори Берлибашка та Петрос. Джерело: http://photo.i.ua/user/2759873/

Гори Берлибашка та Петрос. Джерело: http://photo.i.ua/user/2759873/

Гори Межипотоки та Неняска. Джерело: http://photo.i.ua/user/2759873/

Гори Межипотоки та Неняска. Джерело: http://photo.i.ua/user/2759873/

Гора Чивчин. Фото: Андрій Коваль

Гора Чивчин. Фото: Андрій Коваль

Найвища гора Мармароського масиву  – Фаркеу (1961 м) – розташована на території Румунії. Найвищою із українських гір є вже згадуваний Піп Іван-Мармароський.

Гора Піп Іван Мармароський.  Фото: Олександр Котенко

Гора Піп Іван Мармароський. Фото: Олександр Котенко

Унікальною є гора Стіг 1650 м, оскільки протягом віків вона розділяла кордони різних держав та територій. Цікавим є і те, що тут сходяться гори Мармарошу, Чорногори та Чивчин.

Гора Стіг. Мармароси. Джерело: http://vasjaletsyn.livejournal.com/162352.html

Гора Стіг. Мармароси. Джерело: http://vasjaletsyn.livejournal.com/162352.html

Мармароси завдяки свої геологічній будові відзначаються своєрідною рослинністю. Тут широко розповсюджені мішані листяно –хвойні та листяні ліси. Бук росте переважно на південних схилах та на багатих кальцієм ґрунтах. На верхній межі лісу, яка проходить тут на висоті 1600-1700 м над рівнем моря розповсюджені ялиці. Вище знаходяться субальпійські та альпійські луки.

Завдяки скелястим ландшафтам у високогір’ї  Мармаросів замешкали любителі камянистих розсипів — снігові полівки. Тільки тут у заповіднику виявлено сокола сапсана, який віддає перевагу скелястим ділянкам гір. Багато комах, що тут проживають є ендеміками.

Мармароси. Фото: Денис Кривий. http://photographers.ua/

Мармароси. Фото: Денис Кривий. http://photographers.ua/

На території масиву розташовано чимало мальовничих місць, зокрема  урочище Маслокруг, звідки відкриваються чудові краєвиди на навколишні гори. Цікавим і небезпечним для туристів є урочище Скелі смерті, де за останні півстоліття загинуло близько 40 людей. Загрозу становлять в першу чергу численні валуни, які звисають та готові в будь-яку мить стрімголов покотитись донизу. Взимку ці місця пронизують сильні холодні вітри, та існує постійна загроза сходження лавин. Також в цей період  тут можна натрапити на голодних сіроманців.

Високогірне озерце. Мармароси. Фото: Ігор Кривий

Високогірне озерце. Мармароси. Фото: Ігор Кривий

Скелі смерті. Мармароси. Фото: Ігор Меліка. #

Скелі смерті. Мармароси. Фото: Ігор Меліка. #

Основний туристичний маршрут через масив пролягає вздовж українсько-румунського кордону. Найчастіше його початок лежить у с. Ділове, звідки іде вздовж потоку Білого, полонину Лисячу до Попа Івана-Мармароського, а звідти дорогою вздовж кордону України Межипотоками, Міка-Маре, Стогом, Виходом до Чорногірки та Попа Івана-Чорногірського.

Як уже згадувалось раніше, Мармароси розділені між двома країнами: північна частина масиву належить Україні, а південна знаходиться в Румунії. Для проходження прикордонної території слід заздалегідь за 10 днів зареєструватись надавши: список групи, паспортні дані всіх учасників походу,  точний опис маршруту і час перебування.

Дозвіл можна отримати у:

  • Західному регіональному управлінні Державної Прикордонної служби України у Львові: 79017, вул.Мечникова, 16-а, тел.(0322)-783555;

або в

  • Мукачівському прикордонному загоні: 89600, м. Мукачеве, вул Недецеї, 45, тел./факс (031) 312-12-61.

Територія гори Піп Іван-Мармароський належить Карпатському біосферному заповіднику. Для перебування у ньому слід отримати дозвіл вже на місці у адміністрації заповідника за адресою: м.Рахів, вул. Красне Плесо, 77, тел.: (03132) 2-21-93; 2-26-59; факс: 2-26-32

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *