Гора Хом'як в Ґорґанах

На спині Хом’яка

Оцініть статтю

Гора Хом’як – одна з вершин Карпат в масиві Ґорґани. Висота гори становить 1544 м. Розташований Хом’як у Надвірнянському районі Івано-Франківської області. Своєю назвою вершина, мабуть, завдячує, цій маленькій тваринці, форму спини якої місцеві мешканці колись давно розгледіли у горі.

Про гору Хом’як

Хом’як має конусоподібну форму та складається з пісковиків й конґломератів. Схили гори вкриті смерековими та буковими лісами. Сама ж верхівка ховається у заростях жерепу, а на маківці – безладно розкидане каміння, яке набуває тут різноманітних відтінків від сірого до червонуватого й жовто-зеленого завдяки лишайникам, які його рясно всіяли. На вершині Хом’яка встановлена фігура Пресвятої Богородиці.

Читайте також: Ґорґани – незаймана краса Карпат

Молочні тумани закутують Хом'як

Молочні тумани закутують Хом’як

Статую Пресвятої Богородиці на Горі Хом'як

Фігура Пресвятої Богородиці на горі Хом’як

В підніжжі гори розкинулись карпатські села Татарів та найдовше село в Україні – Микуличин. В ясну погоду з цієї вершини дуже добре проглядається Чорногірський хребет з його вершинами – Говерлою та Петросом, а також Свидовець і хребет Явірник. Гора Хом’як – дуже популярний об’єкт літнього та зимового туризму, а також об’єкт для фото.

Читайте також:
Чорногора. Містика та краса,
В снігових обіймах Чорногори,
Кам’яний Петрос

Маршрут через гору Хом’як

С. Татарів – г. Хом’як – г. Синяк – г. Малий Ґорґан – с. Татарів
Загальна протяжність – 26 км. Найвища точка – 1665 м. Тривалість – 2 дні. Складність — середня.

Найпростіший вихід на вершину починається з дороги на Паляницю, де знаходиться відпочинковий комплекс «Буковель». Через 1 км від розвилки, де основна дорога повертає на Яблуницький перевал, праворуч у лісі знаходимо стежку типу «райтшток». Вона проходить на початку правим схилом долини потічка, що починається з-під гори Хом’як. Далі стежка серпантином впевнено виводить на невелику полянку на сідлі між вершинами Хом’як і Гребля. Її називають полониною Бараня. З полонини угору на вершину Хом’яка спершу рідким лісом, а далі заростями жерепу веде добре вторована стежка. На маківці гори встановлена скульптура Матері Божої. В усі сторони з цієї гори майже ідеально конічної форми, яка впізнається з багатьох близьких і далеких хребтів, відкриваються дуже мальовничі краєвиди. У східному напрямку, правіше від телевізійної вишки на Рокиті Великій видно Ґорґан Бурячківський. Розповідають, що на схилах цієї гори Довбуш випробовував молодих опришків. Новобранець мусив перейти тонкою смерекою через урвище, вибратись на круту скелю і не здригнутися від помаху сокири.

З Хом’яка сходимо знову на полонинку Бараню. Тут повертаємо ліворуч, на дорогу, що веде лісом попід вершиною Хом’як. Недалеко від полонини Бараня є джерело, що витікає зі схилу гори. Досить швидко виходимо на розлогу полонину Хом’яків. Перетинаємо її гребенем у північно-західному напрямку і починаємо підйом на Синяк доброю стежкою, що веде повз полонину Томнатик лінією хребта. Стежка виводить на великі розсипи каменів з окремими острівцями жерепу. Через 3 км виходимо на широку головну вершину Синяка, з якої відкриваються чудові краєвиди. Ще краще видно групу вершин Добушанки з Малого Ґорґану, що знаходиться на відстані близько 3 км від головної вершини.

Повернувшись з Синяка на полонину Хом’яків, у її північній частині спускаємось до межі лісу. Там знаходимо стежку у західному напрямку, що траверсує північно-східний схил Синяка нижче від заростів жерепу. На розвилці через декілька сотень метрів повертаємо на дорогу, що йде правіше. Вона виводить на давній «цісарський» шлях, яким рухаємось до одного з витоків річки Женець. Звідти стежкою вздовж потоку виходимо до Женецького водоспаду.Від нього добра дорога через 5 км виводить до Женецького лісництва у Татарові.

Джерело: Подорожі Карпатами, “Українські Карпати. Пішохідні маршрути. Путівник” Йосип Гілецький

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *