Рослинність та кучугури Олешківських пісків

Олешківські піски – одна із найбільших пустель Європи

Олешківські піски – одна із найбільших пустель Європи
2=кількість оцінок 5=середня оцінка

Мало хто знає, що на території України знаходиться одна із найбільших пустель Європи – Олешківські піски (друга за розмірами після пустелі Ринь у Казахстані). Пустеля складається із високих піщаних барханів заввишки до 4-5 м, які місцеві мешканці називають кучугурами, – давніх піщаних відкладень Дніпра. Територія між барханами покрита де-не-де рідкою найбільш витривалою степовою рослинністю, оскільки температура пісків влітку сягає 70 градусів.

Розташування пустелі

Знаходиться пустеля у Цюрупинському районі Херсонської області на північний схід від районного центру. Діаметр її сягає 15 км і займає площу 161 200 га, а з міжпустельними землями — 210 000 га .  Науковці стверджують, що називати Олешківські піски пустелею не є зовсім правильно, оскільки і температурний режим і кількість опадів відповідають більше характеристикам напівпустелі, однак це все-одно залишає за Олешками статус одного із найбільш пустельних місць Європи.

Від Олешшя до Олешківської січі

За часів Русі поблизу пустелі на території Цюрупинська існувало місто Олешшя, яке відігравало важливу роль у торгівлі нашої держави і було фактично її морськими воротами. Недалеко від пустелі Руські князі Мстислав Удатний та Данило Романович розгромили передовий загін монголо-татарів. Однак, саме в час монголо-татарського ярма відбувся занепад міста. За часів Запорозької січі тут знаходилась Прогноївська паланка. Після зруйнування Січі у 1709 р. військами Російської імперії, козаки засновують Кам’янську січ, а згодом в 1711 р. Січ в Олешках, яку називали Олешківською Січчю.

Олешківські піски: історія формування

Ще в першій чверті ХІХ ст. на території Олешків росло понад 5000 га лісів, однак внаслідок вирубки до середини ХІХ ст. від них майже нічого не залишилось. Крім того, барон Фальц-Фейн , засновник Асканії Нової, володів величезними отарами овець, які паслись на території теперішньої пустелі, що спричинило знищення степової рослинності, яка запобігала поширенню пісків. Внаслідок цих усіх факторів пустеля розрослась до теперішніх розмірів. Протидіяти цьому процесу почали із 20-х рр. ХХ ст., насаджуючи штучні лісові масиви із сосни. Це зупинило процес розширення пустелі.

Від військового полігону до національного природного парку

За часів Радянського Союзу на  території Олешківських пісків влаштували полігон, на якому проводили військові навчання радянська авіація та авіація країн Варшавського договору. Уже немає ні СРСР ні Варшавського договору, але про них нагадує величезна кількість уламків від снарядів, а подекуди й уцілілі бомби у пісках. Міністерство оборони постійно займається очищенням території від вибухонебезпечних предметів, але, очевидно, роботи ще багато тут залишається, бо піски час-від-часу відкривають все нові і нові знахідки.

У 2010 р. указом Президента України Олешківським піскам було надано статус національного природного парку. Кажуть, що з часом при грамотних діях місцевої влади Олешки мають шанс стати туристичною Меккою не лише для українських, а й для закордонних туристів.

Рослинність Олешківських пісків

Рослинність Олешківських пісків

 

Олешківські піски

Олешківські піски

 

Олешківські піски

Олешківські піски

 

Кучугури в Олешківських пісках

Кучугури в Олешківських пісках

 

Дорога через Олешківські піски

Дорога через Олешківські піски

Бідна рослинність Олешківських пісків

Бідна рослинність Олешківських пісків

Рослинність та кучугури Олешківських пісків

Рослинність та кучугури Олешківських пісків

 
Використані фото:
http://ridna.uawww.pizzatravel.com.uahttp://akulatravel.com.uahttp://ru.wikipedia.orghttp://leonids.ucoz.ua,

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *