Озеро Бребенескул в Чорногорі

Бребенескул – найвисокогірніше озеро України

Бребенескул – найвисокогірніше озеро України
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

Озеро Бребенескул – це найвисокогірніше озеро України, розташоване у Рахівському районі Закарпатської області. Водойма має льодовикове походження та лежить між головним хребтом масиву Чорногора – г. Бребенескул і г. Гутин Томнатик, на висоті 1801 м. Довжина озера – 134 м, ширина – 28-44 м, а глибина до 2.8 м.

Читайте також:
Чорногора. Містика та краса,
В снігових обіймах Чорногори,
Гутин Томнатик – сивий верх Карпат

Про озеро Бребенескул

Водойма має овальну форму, береги її – круті та високі, з кам’яними осипищами. Живиться це озеро Карпат атмосферними опадами та ґрунтовими водами. Вода його чиста й слабомінералізована. Дно озера підвищується у східному напрямку, а на глибині вкрите сірим мулом. Серед водної фауни водойми трапляються мікроскопічні ракоподібні. Щодо походження назви озера інформації немає, однак, очевидно, що закінчення “-ул” вказує на її румунське походження.

Маршрут сходження до озера Бребенескул

Село Видричка — гора Брескул — озеро Бребенескул — гора Піп Іван — гора Васкуль — село Луги.
Загальна протяжність — 66 км. Найвища точка — 2028 м. Тривалість — 3 дні. Складність — середня.

Вихід на маршрут варто почати із с. Видричка, що лежить на Білій Тисі західніше від Богдана. Підйом здійснюється ґрунтовою автодорогою, яка прямує вверх вздовж потоку Павлик і виводить на полонину Шешульську. Там вона стає практично горизонтальною і веде попід вершинами Шешула, Петроса до Говерли. З дороги відкриваються гарні краєвиди на Чорногірське середньогір’я та Рахівські гори. З підніжжя Говерли попід її південно-західним схилом до сідловини між Брескулом веде тільки стежка. Далі виходимо на гребінь хребта і долаємо вершини Брескул, Пожижевську, Данцеж, Туркул, Ребра.

Читайте також:
Кам’яний Петрос,
Гора Ребра – середина Чорногори

Після проходження вершини Ребра обираємо варіант спуску та робимо фото мальовничих навколишніх карпатських пейзажів по дорозі  до  найвисокогірнішого озера України – Бребенескул. Плавніший спуск – під схилом гори Бребенескул. Від озера можна піднятися знову на гребінь хребта, або рухатись доброю стежкою, що траверсує верхню частину схилів вершин, оглядаючи краєвиди тільки південних румбів. Траверсна доріжка у сідловині під Попом Іваном виходить на гребінь хребта і вже ним — на вершину до будівлі обсерваторії.

Літній Бребенескул

Літній Бребенескул

Читайте також: Про “Білого слона” – обсерваторію на горі Піп-Іван

Оглянувши з усіх сторін вершину Чорної Гори, зауважуємо спуск у сторону Стога. Зверху він видається непрохідним. Однак насправді з нього зводить добра стежка, яка спочатку в’ється поміж виступами скель, а нижче — заростями жерепу. Настрій на спуску створюють чудові краєвиди. Нижче субальпійського криволісся на вершині Васкуль стежка заходить у ліс. Але і тут вона надійна та широка, з галявинами, вкритими травами, і стовпчиками старого кордону. Від стовпчика № 13 повертаємо вправо і невдовзі виходимо на гарну полонину. З неї лісом надійна стежка виводить до колишньої гаті Балцатул. Тут є будиночок, а нижче від нього залишки греблі, з якої вода спадає невеличким водоспадом. Надійна дорога веде вздовж річки Балцатул до її злиття із Стогівцем. З цього місця вона отримала назву Біла Тиса. Основним витоком її є Стоговець, що бере початок у Гуцульських Альпах. Дорога вниз виводить у с. Луги, яке має автобусне сполучення.

Читайте про інші озера в Карпатах:
Леґенда про озеро Синевир,
Леґенда про озеро Марічейку

Джерело: Подорожі Карпатами
“Українські Карпати. Пішохідні маршрути. Путівник” Йосип Гілецький

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *