Парк «Софіївка» – романтичний шедевр Черкащини

Парк «Софіївка» – романтичний шедевр Черкащини
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

Фонтани, кам’яні брили, човни, підземний тунель та неймовірно красива природа. Так зустрічає своїх щоденних гостей Національний дендрологічний парк «Софіївка», що розташований на виїзді з міста Умань, Черкаської області. Дика місцевість теперішньої Софіївки була досить придатною, щоб створити на її місці екзотичний парк, який згодом став місцем відпочинку тисячі відвідувачів. Це місце стає все популярніше серед усіх вікових категорій населення. Софіївка розташована поряд з річкою Кам’янкою. Не кожен відвідувач готовий повірити у те, що парк – це  витвір людських рук. Заповідник є унікальним місцем, якому понад 210 років.

Історія виникнення парку «Софіївка»

Романтичною у Софіївки є не лише атмосфера та гарний ландшафт, але й історія виникнення, оповита численними історіями. Всі вони пов’язані з найпрекраснішим у світі почуттям – коханням. Отож, в далекому 1785 році молода Софія, яку до безтями кохав граф Станіслав Щенсний Потоцький, відвідувала свою подругу, Графиню Радзивілл. У помісті Радзивіллів юну Софію дуже вразив, і навіть зачарував своєю красою парк «Аркадія». Про Аркадію з численними екзотичними рослинами Софія написала листа графу Потоцькому. Молодій панянці парк нагадував Крим, вона ніби знову переживала весну, прогулюючись поміж могутніх дерев. А закінчила листа тим, що з можливостями Станіслава у Криму можна було б мати навіть не одну таку Аркадію. Й набагато гарнішу.

Насправді фінансовий статок Потоцького не дозволяв йому придбати маєток у Криму, але Софія про це тоді ще не знала. За відсутності графа деякий час помешкання перебувало під наглядом керуючого Станіслава, який майже розорив  маєток. Однак, кохання здатне творити дива. Тому Станіслав, незважаючи на різноманітні перешкоди, зумів виконати примху Софії. Заради коханої граф був ладен на все.

Парк "Софіївка". Фото: <a href=" https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sofievka_ionicheskoe_more.JPG">wikimedia</a>

Парк “Софіївка”. Фото: wikimedia

На той час Софія була відомою серед інших впливових жінок. Багато знатних чоловіків захоплювались її дивовижною красою. Та зі всіх шанувальників красуня обрала графа Потоцького, тому Станіславові нічого не лишалось, окрім зробити кохану щасливою. Так почали будувати на пустому місці Софіївку, названу на честь майбутньої дружини графа.

Після початку спорудження  парку, річку, яка протікала там, почали називати Кам’янкою, а стара назва Багно залишилась лише на паперах архівних документів. За планом парк мав стати не просто найкрасивішим, але й найбільшим у всій тогочасній Європі.

Альтанки "Софіївки". Фото: <a href=" http://stezhkamu.com/places/146_sofiivka">Стежками</a>

Альтанки “Софіївки”. Фото: Стежками

Початок будівництва Софіївки

Проект парку, а також керівництво будівництвом господарі довірили найталановитішій людині свого часу, польському військовому інженеру, Людвігу Метцелю. У Варшаві, на могилі проектувальника, написали згодом наступне: «Тут спочиває прах будівничого Софіївки». Парк «Софіївка» став найвідомішим його витвором у всьому світі. Втілювали ж задум у життя прості уманські майстри. В середньому над будівництвом працювало по 800 людей. Хоча поряд існує чутка, що у Метцеля навіть не було плану будівництва. А все тому, що жодні плани, креслення та розрахунки не збереглися. Говорять, що Софіївка – суто імпровізація польського архітектора та робітників. Та цю легенду легко спростовують. Адже, як для імпровізованого будівництва, у Софіївці забагато гідротехнічних споруд. Щоб ці споруди справно функціонували, майстер повинен дуже точно все  розрахувати.

Озера "Софіївки". Фото: <a href=" http://stezhkamu.com/places/146_sofiivka">Стежками</a>

Озера “Софіївки”. Фото: Стежками

Основні роботи зі створення парку відбувалися з 1796 по 1802 роки. За цей час робітники викопали ставки, підземну річку, спорудили водоспади, фонтани, проклали алеї та звели архітектурні споруди. У той же час у Софіївці висадили багато екзотичних рослин, які звезли буквально зі всього світу.

Та 14 березня  1805 року стається прикрість. На 54-му році життя граф Станіслав Потоцький раптово помирає, тому не все заплановане щодо будівництва вдалося реалізувати. Та незважаючи на це, Софіївка визнана шедевром парково-садового мистецтва. 15 мільйонів польських злотих або ж 2 000 250 рублів – загальна сума, яку витратив граф на будівництво парку для дами свого серця.

Час занепаду Софіївки

Після смерті Потоцького маєтком управляв старший син Станіслава, Юрій Фелікс. Юрій зажив слави картяра, марно тратив гроші та відновив панщину. Новий власник програв батьківський борг розміром 7,5 млн. злотих й, окрім того, сам заліз у борги на суму 30 млн. Тобто фактично втратив маєток. Право на розпорядження його частиною Юрій передав  Софії у Петербурзі, яка була для нього мачухою. Насправді ж та частина й так належала Софії та її дітям. У 1808 році Софія намагається продати майно уманському урядові, однак безрезультатно.

Розквіт Софіївки

12 листопада 1822 року Софія помирає. З того часу парк переходить у власність її сина Олександра. Ще до смерті матері Олександр встиг здобути звання полковника. Свого часу він проживав у Тульчині, Умані й Одесі. Під його наглядом парк був у чудовому стані. За 9 років володіння Олександра конфіскували, адже у 1831 році, під час польського повстання, він приєднався до повсталих поляків. 13 березня 1832 року, за наказом Київської палати, Софіївкою управляв капітан гвардії Маркевич. Так до 1859 року Софіївка підпорядковувалась керівництву військових поселень і називалась Царициним Садом. Відтоді з парком працює петербурзький архітектор Штанкеншнейдер, автор різноманітних будівель Російської імперії. За його періоду Софіївка розцвіла. Тоді звели багато визначних споруд: Головні в’їзні ворота та алею, а з містом парк з’єднують першою мощеною вулицею Садовою. Штанкеншейдер доповнив епоху Потоцьких, зробив парк таким, який близький до сучасного.

У "Софіївці" - осінь. Фото: <a href=" http://stezhkamu.com/places/146_sofiivka">Стежками</a>

У “Софіївці” – осінь. Фото: Стежками

Далі, 1859 року, Софіївку передають на утримання головному училищу садівництва Росії, яке тоді перевели з Одеси на теперішню Черкащину. Керівником парку став Василь Пашкевич, відомий вчений. За його управління на території значно збільшилась чисельність рідкісних екзотичних рослин.

У 1919 році парк отримує назву Сад ІІІ Інтернаціоналу, а через 10 років його оголошують державним заповідником.

Зв’язок Софіївки із античністю

За задумом творця парк є своєрідною ілюстрацією поеми Іліада та Одіссея, у якій будь-яка композиція має певний зміст, зображує міф чи певну подію. Парк «Софіївка» і справді нагадує Стародавню Грецію. Та цей факт перестає здаватися дивним, якщо говорити про походження самої Софії, адже вона була грекинею. Тому згодом красуня із півдня влаштувала у Софіївці все так, щоб вона нагадувала власниці далеку та оповиту легендами батьківщину.

Отож будь-який куточок у Софіївці носить грецьку назву: Єлисейські поля, Темпейська долина, гроти Діани, Каліпсо, Фетіди, тераса Муз, храми присвячені богиням Венері та Флорі, а ще статуї богів та поетів.

Серед гідротехнічних споруд. До яких Метцель ставився з особливою увагою, переважає прекрасний Нижній став. З центру ставу б’є струмінь, висотою 15 метрів – знаменитий фонтан «Змія». Прикрашають Нижній став постійні жителі – білі лебеді, які постійно оповиті увагою туристичних фотокамер.

Річка Кам'янка. Фото: <a href="http://www.bigfoto.in.ua/sofi%D1%97vka.html">Bigfoto</a>

Річка Кам’янка. Фото: Bigfoto

Не менш цікавою за Нижній став у Софіївці є водойма, точніше підземна ріка, Ахеронт, шириною у 3 метри. Човен, яким керує сучасний Харон, перевозить декілька десятків відвідувачів за раз по тунелю, довжиною у 200 метрів.

Цікаві факти:

 • У 1955 році Софіївку відзначили європейською винагородою «Європа ностра» (наша Європа)
 • На графа Станіслава Потоцького працювало близько 130 тисяч кріпаків, а дохід за рік становив 3 млн. злотих. В Україні йому належало близько 1,5 млн. га землі.
 • Існують дві версії щодо походження Софії Потоцької. За першою – вона народилася у Туреччині, у родині збіднілого торговця рибою, який був греком. За іншою версією – Софія походить зі знатного роду Панталіса Маврокордато, що належав до царської грецької родини.
 • Софія та Станіслав повінчались 17 квітня 1798 року в Тульчині, за участі католицького ксьондза та православного попа у православній церкві.
 • Відомими гостями парку були Тарас Шевченко, максим Рильський, Володимир Сосюра, Іван Котляревський та навіть Олександр Пушкін.
 Парк "Софіївка". Фото: <a href="http://navlasniochi.com/index/0-2">NaVlasniOchi</a>

Парк “Софіївка”. Фото: NaVlasniOchi

Сьогодні Софіївка стала популярним туристичним центром не лише для українців, але й для іноземців. Чудове місце для сімейного відпочинку, місце, де люди освідчуються в коханні, пропонують руку та серце. Одне з романтичних місць в Україні, особливо популярне серед наречених.

Найромантичніший куточок Софіївки – це острів Анти-Цирцеї, або ж так званий Острів кохання, що розташований на території верхнього озера. На острові знаходиться двоярусний рожевий павільйон. Острів Анти-Цирцеї у парку символізує відокремлену місцину кохання. Раніше до острова ходив лише човен, однак, тепер до нього можна дістатись через міст, який спорудили ще у 19 столітті.
Туристичний сезон в Умані триває весь рік. У Софіївці відвідувачі можуть покататися на конях, каретах, проїхатися на катамарані, гондолі, сфотографуватись на пам’ять у старовинних костюмах, в образах Станіслава та Софії Потоцьких.

Адреса: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Київська, 12а. Тел.: 8 (04744) 363-19.

Час роботи: з 9:00 до 18:00. Екскурсії проводяться з 1 травня – по 15 листопада.

 

Поділіться враженнями:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *