Підгорецький замок

Підгорецький замок – історія та нічні примари

Підгорецький замок – історія та нічні примари
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

Неподалік річки Стир, на частині рівнинної території Подільської височини, у селі Підгірці Бродівського району що на Львівщині, розташувався Підгорецький замок – видатна архітектурна пам’ятка доби бароко та пізнього Ренесансу. Проект будівництва на прохання тогочасного власника Станіслава Конєцпольського створював відомий на весь світ архітектор, Гійом Левассер де Боплан разом з венеційським військовим інженером Андреа дель Аквою. І вже за п’ять років на теренах Західної частини України з’явилася Підгорецька фортеця квадратної форми з неймовірним краєвидом назовні.

Екскурс в історію

Історія фортеці бере свій початок ще з часу проживання на території  словʼянських племен Давньої Русі. У літописах, які датуються 12 століттям йшлося про Плісенськ – поселення розташоване за декілька кілометрів від території сучасного укріплення. Та зрештою, через події 14-15 століть поселення зникло. Відтак, першою письмовою згадкою про село Підгірці є  грамота 1440 року, яка належала королю Владиславу ІІІ Варненчику. Документ засвідчував приналежність завойованих територій Янушу Підгорецькому. Історія ж сучасного замку бере свій початок від 17 століття. Тоді 1635 року, фортецю придбав Станіслав Конєцпольський, гетьман Речі Посполитої. Замок мав слугувати власнику як заміський будинок, куди полководець в будь-який час міг приїхати на відпочинок. Власник не пошкодував на будівництво жодних коштів, що помітно з  багатства декору, дерев’яних породи меблів, оздоблення фасаду кам’яними плитами, чорного мармуру та позолоти. А поряд із замком зеленів італійський парк з квітковим розмаїттям, шедеврами скульптури та фонтанами.

Читайте також: Олеський замок. Історія та леґенди

 

Підгорецький замок. Фото: <a href=" http://visittoukraine.com/">VisitUkraine</a>

Підгорецький замок. Фото: VisitUkraine

 

Підгорецький замок за Речі Посполитої

За часів Богдана Хмельницького козаки декілька разів захоплювали село. Як наслідок замок також зазнав невдачі, значну його частину зруйнували. Та нащадок польського гетьмана відбудував фортецю. У реставрацію замку спадкоємець вклав чималу, особливо на той час, суму грошей у розмірі ста тисяч талерів.

У 1682 році помирає останній спадкоємець маєтку, який не мав дітей. Замок переходить у власність короля Яна ІІІ Собеського за заповітом. Після смерті короля помістя викупив впливовий багатій Станіслав Матеус Ржевуський. Його син, шляхтич Вацлав, ініціював реконструкцію замку. Так з’явився ще один поверх, нові зали. Змінився дах павільйонів та головної частини будівлі, оновилися інтер’єри за останніми зразками тогочасної моди. За правління Вацлава фортецю прикрашала багатюща колекція зброї та нова бібліотека із збіркою раритетних книг. Однак, розквіт замку припинився із засланням Ржевуського після Барської конфедерації.

З поділом Речі Посполитої австрійська влада розграбувала покинутий замок. На аукціонах неодноразово зустрічалися зброя, посуд та інші речі інтер’єру з домашньої колекції Ржевуських. Маєток же назавжди втратив свою первинну красу.

У 1787 році замок викупив польський шляхтич Северин з роду Ржевуських, однак, особливо відновленням маєтку не займався. Гетьман мав інше хобі – пошук скарбів, а також цікавився алхімією. Лише в 1833 році Леон з того самого роду, новий власник Підгірців, спробував відновити і зберегти старовинне помістя. Леон Ржевуський не мав дітей, і заповів свій спадок Владиславу Сангушку за умови, що той продовжуватиме відновлювати замок. Так з 1867 року і до початку ХХ століття тривала реставрація, на яку витрачено чималі кошти. Сангушки володіли Підгорецьким замком до 1939 року.

Читайте також: Замок в Старому Селі: збережений наперекір часу

 

Підгорецький замок в часи Богдана Хмельницького був декілька разів захоплений козаками. Фото: <a href=" #">InfoMix</a>

Підгорецький замок в часи Богдана Хмельницького був декілька разів захоплений козаками. Фото: InfoMix

 

Радянська влада

Незадовго до приходу радянської влади, Роман Сангушко, останній володар, переправив значну частину колекцій майна в Бразилію, а згодом емігрував туди сам. Наступного року у фортеці відкрили філію Львівського історичного музею. В часи Другої світової війни та опісля замок знову зазнав тяжких випробувань. Багато експонатів зникли.

У 1947 році музей закрили, а вже через два роки там створили санаторій для хворих туберкульозом. У зв’язку з цим план будівель змінили. У парку відтоді розташовувались господарські будівлі. Лікувальною установою замок залишався до 1997 року. Лише наприкінці 20-го століття його передають у філію Львівської галереї мистецтв під керівництво Бориса Григоровича Возницького. Та реставрація пошкоджених пам’яток через брак державних коштів триває донині.

Читайте також: Мукачівський замок Паланок. Від Русі до України

 

Підгорецький замок в часи радянської влади був навіть санаторієм для хворих туберкульозом. Фото: <a href=" #">InfoMix</a>

Підгорецький замок в часи радянської влади був навіть санаторієм для хворих туберкульозом. Фото: InfoMix

 

Архітектура Підгорецького замку

Спочатку замок був запроектований як палац у фортеці в стилі ренесансу. Це мав бути двоповерховий палац, третій поверх мали тільки центральна частина та павільйони по боках. Споруду оточували з трьох сторін оборонні споруди та рів, а ще з однієї сторони – Італійський парк. Західне крило планувалось для громадських заходів, прийому відвідувачів, східна частина – як господарські покої. Зовні подвір’я замку доповнювали скульптури з фонтанами, а також оранжереї та звіринець. На території також розташований тридцяти восьми метровий колодязь, який постачав воду.

За реконструкції на початку 18 століття у палаці повністю добудували третій поверх. На куполах бічних павільйонів спорудили скульптури атлантів із міді. Один Атлант утримує на плечах Землю, інший – Всесвіт. Тоді ж, за наказом господаря, ліквідували рів з підйомним мостом. Всі об’єкти назовні збереглися до сьогодні, однак, втрачені назавжди внутрішні колекції палацу.

Читайте також: Луцький замок Любарта. Історія з цеглин

 

Старовинні двері Підгорецького замку. Фото: <a href=" http://ipress.ua/ljlive/pidgoretskyy_zamok_perlyna_zolotoi_pidkovy_lvivshchyny_foto_9318.html ">Антон Чупак</a>

Старовинні двері Підгорецького замку. Фото: Антон Чупак

Читайте також: Кам’янець-подільська фортеця

 

 

Давнє риштування. Фото: <a href=" http://ipress.ua/ljlive/pidgoretskyy_zamok_perlyna_zolotoi_pidkovy_lvivshchyny_foto_9318.html ">Антон Чупак</a>

Давнє риштування. Фото: Антон Чупак

 

Біла пані – справжня примара чи плід уяви?

Звичайно, таку архітектурну пам’ятку, як Підгорецький замок не могли оминути давні легенди. Вони пов’язані з власником Вацлавом Ржевуським. Юна панянка зі збіднілої родини Марія вийшла заміж за графа без приданого, тому зобов’язувалась йому своїм життям. Та що там розкішні фасади замку й матеріальний достаток, коли немає кохання. Подружнє життя дев’ятнадцятирічної красуні та більш, ніж на двадцять років старшого чоловіка супроводжувалося постійними ревнощами. Молода після кожної сварки та нестерпних принижень шукала розради в парку, серед природи, що розташований поряд. Так, після повернення з чергової прогулянки парком, очі чоловікові затьмарили нестримні ревнощі настільки, що за переказами він замурував свою красуню-дружину в одній зі стін замку, аби лишень була поряд з ним назавжди. Коли жертва невблаганного ката спускалась сходами до темниці, то хоч і не була злою, а все ж прокляла рід Ржевуських. Сходинок лишалось чотири, і вже за чотири покоління помер останній бездітний спадкоємець Вацлава.

Читайте також: Хотинська фортеця. Історія у камені

Інші примари замку

Коло легенд Підгорецького замку не замикається на одній лише білій пані. Існують чутки, ніби просторами замку блукають й інші  привиди. Чоловік у довгому чорному одязі з люлькою в руках. Він завжди ходить мовчки і курить люльку біля покою на другому поверсі. Дехто з жителів Підгірців розповідає про нічний стукіт коліс карети на подвір’ї замку. Також існує легенда про відомі скарби алхіміка Ржевуського. Подейкують, що час від часу в  землі прочиняються невидимі двері й сам скарбник запрошує в них ввійти. Однак чи слідував хтось за примарою, досі невідомо.

Читайте також: Білгород-дністровська фортеця та місто, що змінює назви

Як добратися до Підгорецького замку?

Замок знаходиться недалеко від Олеська. Звідси автобусом їдемо в напрямку Бродів. Приблизно за 10 хвилин на трасі виходимо на зупинці «Підгірці».
Можна ще їхати зі Львова в напрямку Золочева автобусами, які доїжджають до Поморян. Вони проїжджають через Підгірці.
Також можна добиратись зі Львова приміським потягом в напрямку Бродів до станції Ожидів. Від Ожидова до Підгірців – близько 10 км.

Адреса замку: с. Підгірці, Бродівський р-н., Львівська область
Конт. тел. 03266 30740
Замок доступний для відвідин щодня з 10.00 до 17.00. В неділю графік роботи: 12.00-17.00.

Читайте також: Меджибізький замок: між Богом та Божком

 

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *