Обсерваторія на г. Піп Іван. Фото: Ігор Меліка

Про “Білого слона” – обсерваторію на горі Піп-Іван

Про “Білого слона” – обсерваторію на горі Піп-Іван
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

Високогірна обсерваторія на горі Піп Іван, одній із найбільших вершин Чорногори (2022 м над рівнем моря), з’являється здалеку перед очима, наче якась застигла у нерухомій позі велетенська тварина. Саме тому у народі вона отримала назву “Білий слон”.  Колись до Другої світової війни обсерваторія мала міжнародне стратегічне значення, а зараз, на жаль, лише її руїни нагадують про колишню значимість та потрібність.

Будівництво обсерваторії на горі Піп Іван

Після першої світової війни у Польщі постало питання про будівництво нової обсерваторії, оскільки існуюча, що розташувалася у Варшаві, ставала все менш придатною для астрономічних спостережень через швидкий ріст міста.

Ініціатива побудови обсерваторії на вершині гори Піп Іван належить генералу та інженеру Леонові Бербецькому, який у 1935 році від імені Ліги оборони держави запропонував директорові астрономічної обсерваторії Варшавського університету професорові Михайлу Каменському створити астрономічний відділ у метеорологічній обсерваторії в Карпатах.

Будівництво обсерваторії розпочалося влітку 1936 р. за проектом архітекторів К. Марчевського та Й. Погоського (на закритому конкурсі цей проект було визнано найкращим), а у липні 1938 р. його було завершено Міністерством протиповітряної оборони Польщі. Матеріали для будівництва доставлялися із залізничної станції Ворохта по лісових стежках гуцульськими конями або вручну. Найбільше зусиль було витрачено на перенесення до вершини гори Піп Іван тридцяти трьох скринь із елементами купола та іншими деталями. Найбільший з елементів важив 950 кг.

Метеорологічна обсерваторія на г. Піп Іван, відома в народі як "Білий слон"

Метеорологічна обсерваторія на г. Піп Іван, відома в народі як “Білий слон”

Будівля була зведена у стилі конструктивізму та мала форму дзеркального відбитку латинської літери “L”, а вгорі був розташований астрономічний купол. Товщина стін, складених з вапнякових блоків, становить 1,5 м, тут є 43 приміщення і 57 вікон. Двосхилий дах було накрито мідною бляхою. А два поверхи зі східного боку і п’ять рівнів будівлі із західного зробили споруду величною і неприступною. З південної сторони обсерваторії розташована ротонда, де розміщувався телескоп. Але серед місцевих мешканців ходять чутки, що сама обсерваторія розташовувалась глибоко в надрах гори, а будівля на маківці — тільки для окраси.

Обсерваторія на г. Піп Іван. Кінець 30-их рр.

Обсерваторія на г. Піп Іван. Кінець 30-их рр.

Телескоп обсерваторії. Метеорологічні та астрономічні спостереження

Основним астрономічним інструментом обсерваторії був 33-сантиметровий астрограф виробництва фірми “Sir Howard Hrabb Parson & Co”, з Ньюкасла, Великобританія.

Він був змонтований за англійською системою на двох стовпах, що гарантувало велику стабільність. Рух забезпечували прецизійні електродвигуни, автоматично регульовані спеціальним хронометром із секундними контактами. Астрограф містився у куполі (теж англійського виробництва) діаметром 6 метрів, прикритому мідною бляхою. Купол обертався електродвигунами. Монтаж астрографа здійснив магістр Мацей Бєліцький, який також виконав перші спостереження з метою його вивірення у листопаді 1937 року.

Бєлінському вдалося одержати 4 фотографії планетоїда (704) Інтерамня. Кількома місяцями згодом було зроблено два знімка комети Юрлов-Ахмаров-Гассель. Про ці роботи відомо з журнальних публікацій. Всі інші матеріали були втрачені під час Варшавського повстання у 1944 році.

Керівником обсерваторії був метеоролог магістр Владислав Мідович. Метеорологічні спостереження виконували також Францішек Вятр, Бернард Ліберра, Стефан Щирбак. Останній здійснив також близько 70 візуальних оцінок яскравості миготливих зірок, виконав серію малюнків з обертання Марса, визначив шість позицій комети Брукса. Він витратив близько двадцяти годин на пошук нових комет за допомогою 80-міліметрового телескопа. Тут він й загинув у період військових дій.

"Білий слон" взимку

“Білий слон” взимку

Обсерваторію використовували не тільки для наукових досліджень, а й як військовий об’єкт. Незважаючи на те, що в обсерваторії дослідження проводили неповних 14 місяців, цей період увійшов в українську та польську історію. За час свого існування вона кілька разів міняла власників, проте жоден з них не затримувався тут надовго. Спочатку були поляки, що напередодні Другої світової війни евакуювалися вглиб Карпат, потім були  угорські війська, а далі радянська влада.

Доля обсерваторії після початку Другої світової війни

Після початку Другої світової війни обладнання обсерваторії було евакуйовано у Будапешт а згодом у Відень. А після її завершення, все було повернуто знову до Польщі. Змонтований з обладнання обсерваторії трилінзовий об’єктив знаходиться зараз у Шльонському планетарії.

В кінці 1939 р. будинок обсерваторії на г. Піп Іван та залишки її обладнання  перейшли у власність Радянського союзу. До кінця червня 1941 року тут проводились метеорологічні спостереження, запускалися радіозонди та кулі-пілоти. Директором обсерваторії у той час був М. Коростенко. Після нападу Німеччини на СРСР до пізньої осені 1941 року у будинку обсерваторії розміщувався підрозділ угорських військ.

У травні 1942 року обсерваторію з інспекційною метою відвідав комісар астрономічних обсерваторій генерал-губернаторства К.Вальтер За його розпорядженням металеві частини астрографа були перевезені до Львова, де до останнього часу зберігалися у фізичному корпусі Львівського державного університету по вулиці Кирила і Мефодія.

Надалі приміщення було покинуте і місцеві мешканці розтягли з обсерваторії все, що являло хоч якусь цінність, у тому числі мідні листи з куполу та даху обсерваторії, залишивши тільки кріплення від астрографа, яке не змогли зрушити з місця. Після цього діяльність обсерваторії більше не відновлювалась.

Сучасний стан та плани щодо “Білого слона”

Верхів’я Чорногори на горі Піп Іван— найвище місце в Україні, де є рукотворна споруда, в якій постійно жили й працювали люди і де є оброблена ділянка землі, на якій вирощували навіть цитрусові культури. З гори Піп Іван відкривається чудова панорама Чорногірського хребта. Це є прекрасне місце для фото карпатських краєвидів.

Будівля розташована на території Карпатського державного природного національного парку. Слід відзначити, що в парку представлені унікальні для Центральної Європи лісові субальпійські та альпійські природні комплекси. Всього у тутешній флорі налічується понад 1000 видів рослин, причому частина з них має чудові лікувальні властивості. Ростуть тут десятки рослин, котрі занесені до Червоної Книги. Більшість цих видів трапляється тільки в Карпатах і вони потребують охорони та збереження для наших нащадків.

Гора Піп Іван із метеорологічною обсерваторією

Гора Піп Іван із метеорологічною обсерваторією

Сьогодні влада має намір відновити приміщення обсерваторії, адже, незважаючи на більш як 60 років руйнації, стіни й фундамент збереглися у задовільному стані. Дехто запевняє, що тут вигідно було б заснувати інститут природничих наук; Львівський університет пропонує відновити високогірну багатопрофільну станцію, а професор О. Адаменко хоче запровадити туристичний центр. Одні думають так, інші – інакше, але хто з них наважиться на перший крок, невідомо. Найважче буде знайти фінансування на відбудову й утримання об’єкту, на функціонування якого Державний метеорологічний інститут свого часу давав приблизно 50 тисяч злотих щомісяця. А поки будинок стоїть пусткою та руйнується.

Влітку тут можна зустріти туристів, що ховаються від негоди, або вівчара. Прославлене минуле обсерваторії відоме лише старожилам. Тепер цей знаменитий будинок з тесаного каменю посірів, з нього здерли мідне покриття, повиривано вікна, зігнила підлога, але є надія, що людські руки оновлять колишню красу. Хочеться вірити, що ми станемо свідками другого народження дивовижної споруди на Чорній горі.

Читайте також:
Чорногора. Містика та краса,
В снігових обіймах Чорногори

 

При написанні використано матеріали та фото: Подорожі Карпатами
Фото обкладинки: igormelika.com.ua

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *