Синевир - найглибше озеро Карпат

Леґенда про озеро Синевир

Оцініть статтю

Озеро Синевир (інші назви — Синєвир, Морське Око) — найбільше і найглибше серед озер Карпат в Україні. Розташоване в Міжгірському районі Закарпатської області, в гірському масиві Внутрішні Ґорґани. Входить до складу Національного природного парку «Синевир». Озеро вважається його найцікавішим об’єктом  і є однією із візитних карток Українських Карпат.

Про озеро Синевир

Озеро Синевир розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, має середню площу 4—5 гектарів, його середня глибина становить 8—10 м, а максимальна — 24 м. Завдяки розташуванню високо в горах і порівняну глибоководність, навіть у найтепліші дні прогріваються лише верхні 1—2 метри озера.

Синевир утворився в результаті потужного зсуву в Ґорґанах, спричиненого землетрусом близько 10 тисяч років тому. На висоті 989 м гірські кам’янисті породи стали на шляху швидкого струмка, утворивши греблю таким чином повністю перегородивши вузьку долину. Улоговина, що при цьому виникла, заповнилася водою трьох гірських струмків.
У прозорій воді озера замешкали форель озерна, райдужна та струмкова.

Читайте також: Ґорґани – незаймана краса Карпат

Синевир. З висоти пташиного польоту

Синевир. З висоти пташиного польоту

Околиці Синевірського озера відзначаються надзвичайною мальовничістю й величністю краєвидів. Стрімкі схили, вкриті стрункими ялинами, вік яких становить 140—160 років, спадають прямо до водної поверхні. Посередині озера розмістився, немов зіниця блакитного ока, невеликий острівець площею всього кілька метрів. Звідси і народна назва озера — Морське Око.

Караєвиди Синевиру

Краєвиди Синевиру

Леґенда про озеро Синевир

Місцеві мешканці передають з покоління в покоління леґенду про утворення Синевиру. Об’їжджаючи володіння, багатий граф часто брав із собою в гори доньку – красуню Синь. Повсюди працювали васали графа, вони обробляли землю, пасли худобу і заготовляли ліс. Під час однієї з поїздок, батько і донька зупинилися високо в горах, а поки граф був зайнятий справами, Синь вирушила на прогулянку. Серед високих вершин і вікових сосен почулася чудова музика, звук сопілки розливався по широкому лузі, переплітаючись в променях сонця і польових квітах. Синь, зачарована прекрасною музикою, йшла по зеленому килиму все далі і далі, поки не побачила його… Пальці і ніжні губи юнака змушували сопілку звучати ще голосніше і прекрасніше, а серце дівчини, яка щойно без пам’яті закохалася в його музику, забитися частіше і частіше … Так і познайомилися Синь і Вир – графська донька і простий сільський парубок. Їх нечасті зустрічі переросли в прекрасне почуття, вони більше не могли один без одного і жили для недовгих коротких зустрічей на галявині, що стала домівкою для їхнього кохання. Незабаром про ці зустрічі дізнався граф, проте його заборони не змогли розлучити закоханих. Тоді розлючений граф наказав знищити Вира, а його тіло поховати під величезною брилою посеред лугу. Убита горем Синь проводила дні і тижні біля каменя, що став могилою коханого, а сльози печалі текли і текли з синіх очей дівчини, поступово заповнюючи луг водою, яка була блакитнішою за небо. Так і утворилося озеро Синевир – в центрі якого дотепер видно верхівку каменю, що навіки поєднав закоханих.

Про інші озера Карпат:
Бребенескул – найвисокогірніше озеро України,
Леґенда про озеро Марічейку

Озеро Синевир. Як доїхати

Селище Міжгір’я – с. Синевир – с. Синевірська поляна – оз. Синевир

Поїздку до оз. Синевир розпочинаємо із адміністративного центру Міжгірського району Закарпатської області – селища Міжгір’я. З Міжгір’я долаємо дорогою 16 км до с. Синевір. Доїхавши до села повертаємо ліворуч і їдемо до с. Синевірська поляна (9 км). З протилежного кінця цього села ми зможемо уже безпосередньо доїхати до цілі мандрівки, де буде можливість прогулятись, помилуватись навколишніми краєвидами та зробити чудові фото озера Синевир.

Джерело: Подорожі Карпатами.

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *