Дністровський каньйон. Каньйони України. Фото: http://www.versii.if.ua/

Каньйони України. ТОП 7 наймальовничіших

Каньйони України. ТОП 7 наймальовничіших
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

Глибокі долини, вимиті рікою між кручами, що звуться каньйонами завжди приваблюють як любителів екстремального відпочинку, так і туристів-новачків звідусіль до своїх вод. Всі ми чули про Великий каньйон Колорадо в Аризоні. Та не завжди є можливість, час та кошти їхати так далеко, щоб помилуватись цим чудом природи. Зате в Україні, як виявляється, можна знайти не менш цікаві вітчизняні альтернативи, адже в нас ще ж стільки незвіданих куточків, які змушують затамувати подих та захоплюють своєю дикою красою. До вашої уваги пропонуємо каньйони України, ТОП 7.


1. Дністровський каньйон. Каньйони України.

Дністровський каньйон. Товтри. Каньйони України. Фото: <strong><a href="ua-travel.info" target="_blank">ua-travel.info</a></strong>

Дністровський каньйон. Товтри. Каньйони України. Фото: ua-travel.info

Дністровський каньйон бере свій початок від села Нижнів, що в Івано-Франківської області.  Відслоненням гірських порід з’явилось тут ще за юрського періоду, і є унікальним. Завершується каньйон у Тернопільській області в межах селища Трубчин Борщівського району, де знаходяться найбільші у світі відслонення силурійських порід. Однак, крім Борщівського району каньйон проходить також через Заліщицький, Бучацький та Монастирський райони Тернопільщини. Його площа становить близько 10830 га.

Дністровський каньйон. Заліщики. Каньйони України.Фото: <strong><a href="wikipedia.org.ua" target="_blank">wikipedia.org.ua</a></strong>

Дністровський каньйон. Заліщики. Каньйони України.Фото: wikipedia.org.ua

3 лютого 2010 року було створено Національний природоохоронний парк «Дністровський каньйон»  і з того часу пам’ятка перебуває під наглядом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної служби заповідної справи. Кам’яні береги каньйону сформовані ще за часів палеозойської ери, коли тільки почали з’являтись перші хребетні тварини та дерева. Дністровський каньйон – це історична книга нашої природи, адже його джерела та водоспади є найдавнішими історичними пам’ятками.

Флору та фауну Дністровського каньйону досі достеменно ще не дослідили. За даними дослідників більш як 2/3 тварин, що населяють його територію – унікальні види. Цей природній заповідник має свій мікроклімат, близький до субтропічного. За спекотного літа тут не спостерігають дощів, а весна починається на місяць раніше, ніж у Покутті та на Поділлі. Вся таємниця криється у тому, що високі 20-метрові стіни каньйону затримують чудово тепло.

Дністровський каньйон. Сутінки на Шишкових горбах. Каньйони України. Фото: <strong><a href="https://photographers.ua/RyzhkovSergey/" target="_blank">Сергій Рижков</a></strong>

Дністровський каньйон. Сутінки на Шишкових горбах. Каньйони України. Фото: Сергій Рижков

Береги каньйону прихистили чимало рукотворних пам’яток: руїни Червоногородського, Жванецького і Раковецького замків, костел Вознесіння Діви Марії та таємничі печери. Чимало з печер у давнину люди використовували як монастирі, зокрема, поблизу таких сіл, як Рукомиш, Стінка, Монастирок, а в часи дохристиянської віри язичники мали їх ще за жертовники. Неподалік розташована печера Вертеба, поряд з якою не так давно було знайдено стоянку трипільців.

Дністровський каньйон. Бакота. Каньйони України. Фото: <strong><a href="https://photographers.ua/NikolayZavarika/" target="_blank">Микола Заварика</a></strong>

Дністровський каньйон. Бакота. Каньйони України. Фото: Микола Заварика

Зелені долини каньйону щодня пробуджує Джуринський 16-метровий водоспад, який завоював звання найбільшого рівнинного водоспаду України. Джерельна вода тут розбивається об каміння червоної землі. Поряд, у Беремянській частині парку розташована Червона гора, з якої відкривається неймовірно гарна панорама навколишньої місцевості. Гора підіймається на 150 метрів, і є найтеплішим місцем каньйону. А на гірських схилах її трапляються рідкісні гірські та степові рослини.
Місце розташування: у межах Тернопільської, Хмельницької, Івано-Франківської та Чернівецької областей.
Контакти: сайт dnisterkanyon.org.ua

2. Буцький каньйон. Каньйони України

Буцький каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="avk.org.ua" target="_blank">avk.org.ua</a></strong>

Буцький каньйон. Каньйони України. Фото: avk.org.ua

Між Черкаською та Вінницькою областями, поряд із селом Буки, на річці Гірський Тікич розташувався гранітний каньйон. Буцький каньйон входить до сотні найкрасивіших місць України та посідає 2-ге місце у рейтингу «Семи чудес Черкащини».

Гірський Тікич протікає в межах протерозойських гранітів, яким близько 2 млрд років і утворює тут водоспад Вир (Вирське урочище). Місцеві називають його Ніагарським водоспадом, біля якого знаходяться руїни водяного млина, збудованого ще в ХІІ столітті. Сам каньйон невеликий за довжиною, лише 5 км. Також тут знаходяться залишки першої гідроелектростанції в Україні. Свій початок каньйон бере у самому селі Буки, де колись було знайдено поселення черняхівської та трипільської культур. У 1972 році Буцький каньйон здобув статус державної пам’ятки природи місцевого значення. Один з берегів каньйону, що має виступ з сірого граніту названий «Скала Родіонова». Така назва була дана в честь відомого геолога-петрографа.

Місцеві жителі називають каньйон «місцем сили», де природа дарує енергію життя. Своїм виглядом каньйон нагадує скандинавський фіорд. Крім любителів відпочити на природі, взимку каньйон відвідують також альпіністи.

Буцький каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="vsviti.com.ua" target="_blank">vsviti.com.ua</a></strong>

Буцький каньйон. Каньйони України. Фото: vsviti.com.ua

Саме на території Буцького каньйону знімали стрічку «Скарб козака-розбійника», а також передачу «Зважені та щасливі». Співачка Злата Огневич серед барв каньйону знімала кліп до пісні «TheKukushka».

Найкоротший шлях до каньйону – від Умані. З Києва сюди дорога забирає близько трьох годин. Однак, слід чітко дотримуватись координат, адже можна опинитись не в тих Буках. Буки Черкаської області часто плутають з іншими – в Київській.
Місце розташування: село Буки Черкаської області.
Координати: 49 ° 5’48.81”N, 30 ° 23’47.94”E

3. Актовський каньйон. Каньйони України.

Актовський каньйон розташувався неподалік села Актове Вознесенського району на Миколаївщині, за 20 км від районного центру. Протяжністю каньйон сягає близько 3 км у довжину. Вздовж каньйону протікає річка Мертвовод, а початок він бере неподалік села Петропавлівки. Висота каньйону – 50 метрів, площа – близько 250 га. Однак, деякі брили каньйону сягають 100 метрів у висоту, і разом із річками утворюють унікальну заповідну зону.

Актовський каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="cnips.in.ua" target="_blank">cnips.in.ua</a></strong>

Актовський каньйон. Каньйони України. Фото: cnips.in.ua

Відвідувачі відзначають місце дивовижною чистотою, не властивою степовим куточкам України. Попри неймовірну красу та унікальну природу Актовський каньйон досі не є туристичним куточком, хоча його часто відвідують Миколаївські альпіністи та скелелази.

Цікаво, що в межах каньйону розташоване урочище під назвою «Долина диявола», яке є досить містичним місцем. Все тому, що у давнину тут поховали більшість скіфських царів, які у часи свого правління проводили в урочищі магічні ритуали.

Актовський каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="7ways.com.ua" target="_blank">7ways.com.ua</a></strong>

Актовський каньйон. Каньйони України. Фото: 7ways.com.ua

Невелика річка Гамазенік у глибині каньйону стала улюбленим місцем купання місцевих дітлахів. Неподалік Актовського – розташований Арбузинський каньйон. Його ще називають «Малим Актовським». Вигляд на обидва каньйони відкриває скеля з особливою назвою «Пуп землі», краса якої тамує подих. Також неподалік каньйону відвідувачі можуть знайти Трикратський ліс-лабіринт.

Каньйон належить до Національного природного парку «Бузький гард» і є частиною величезного ландшафтного парку «Гранітно-Степове Побужжя».
Місце розташування: поблизу села Актове Вознесенського району, Миколаївська область.

4. Каньйон річки Смотрич. Каньйони України.

Каньйон річки Смотрич або ж Смотрицький каньйон проходить через місто Кам’янець-Подільский та простягається далі в межах району. Каньйон пролягає вздовж річки Смотрич, звідки й назва. Його висота – 50 метрів. Каньйон утворений річкою в товщі Товтр. Над ним проходить найстаріша вулиця Кам’янця-Подільського – Руська. Урочище каньйону є оточене оборонними спорудами старого міста: церкви, костели, а також Верхня польська брама, Гончарська і Кравецька вежі. В межах міста каньйон перетинають три мости: Замковий, Новопланівський та «Лань, що біжить». Крім мостів через річку проходять маленькі місточки й кладки.

Смотрицький каньйон. Кам'янець-Подільський. Каньйони України. Фото: . Фото: <strong><a href="https://photographers.ua/OlegZhariy/" target="_blank">Олег Жарій</a></strong>

Смотрицький каньйон. Кам’янець-Подільський. Каньйони України. Фото: . Фото: Олег Жарій

На Смотричі до сьогодні залишились дві унікальні гідротехнічні споруди XV – XVI ст., це Руська й Польська брами. Функціонували вони шляхом послідовного перекриття шлюзів. Внаслідок таких дій каньйон до певної міри затоплювався водою. Таким чином підступ ворога до міста був неможливим. За допомогою шлюзів й водопропускного отвору Замкового мосту регулювали рівень води.

«Лань, що біжить» – найвищий міст на каньйоні, а також найвищий автомобільний міст в Україні. Він став копією моста Шарлотти в Люксембурзі. Біля мосту над каньйоном туристи знайдуть пам’ятник циганській кибитці, який спочатку перебував у Києві в Бабиному Яру на пам’ять про розстріляних гітлерівцями у 1942 році циган. Згодом його перенесли у Кам’янець-Подільський.

В каньйоні Старого міста залишилися будівлі першого в місті пивоварного заводу (бровару). Завод у 1872 році збудувала баронеса Евеліна Юній. У 1923 році основна будівля бровару складалась із таких відділів: варильний, паровичний, комора і солодівня, розливний, бродильний, льодовик та склад. Пам’ятка, що збереглася, стала зразком архітектури епохи промислового підйому.

Смотрицький каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="https://photographers.ua/Sergiy4/" target="_blank">Сергій</a></strong>

Смотрицький каньйон. Каньйони України. Фото: Сергій

Неподалік пивоварного заводу в каньйоні є ще порохові склади. Офіційно вважають, що у 1778-1779 роках їх збудував військовий інженер й архітектор Ян де Вітте. У 1834 році їх перебудували за проектом Сімеона Учти. У західній та східній огорожі влаштували ворота. У другій половині ХІХ століття на складах тримали нафту, а з ХХ століття їх почали використовувати під стайні, а ще згодом – як складські приміщення. Та вже до кінця 1970-х років колишня броварня перетворилась на склад продовольчих продуктів підприємства Міськхарчоторгу.

Існує легенда, що під Замковим мостом до сьогодні захований скарб турецького султана. А в 1685 році, за наказом турецького намісника, на мосту стратили молодшого сина Богдана Хмельницького – Юрія. У самих скелях каньйону до сьогодні збереглось близько 20 печер.
Місце розташування: Кам’янець-Подільський район.

5. Коростишівський каньйон. Каньйони України

Коростишівський гранітний кар’єр простягається недалеко від міста Коростишів Житомирської області. Каньйон – це озеро, що утворилося штучним шляхом на місці затопленого гранітного кар’єра. Утворене озеро розташоване на околиці міста, на південь від Київської траси. Територія за законом належить підприємству, яке видобуває і переробляє корисні копалини в різних областях України.

Коростишівський каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="http://thetrip.com.ua/2-kanjony-za-2-vikendy-korostyshivskj-karjer-ta-butskyj-kanjon.html" target="_blank">thetrip.com.ua</a></strong>

Коростишівський каньйон. Каньйони України. Фото: thetrip.com.ua

Природна краса озерних пейзажів навколо вражає. Це скелясті береги із соснами, березами та дикими рослинами. Висота скель сягає 10 метрів. Озерна вода – особлива, адже набуває тут незвичайного бірюзового відтінку. Водойма сягає 20 метрів у глибину. Вертикальні схили скель стануть нелегкою забавкою для любителів альпінізму та екстремального відпочинку загалом. Біля водойми внизу збудований красивий дерев’яний місточок, на якому відвідувачі мають змогу зробити гарні світлини на пам’ять. Навпроти мосту, на скелі, причаїлась затишна «хатинка лісника».
Місце розташування: Поряд з містом Коростишів, Житомирська область.

6. Чорнорічинський каньйон. Каньйони України

Чорнорічинський каньйон розташований у Севастополі, Автономна Республіка Крим. Його довжина за одними даними – 12, а за іншими – 16 кілометрів, саме тому він є найдовшим каньйоном Криму. Свій початок каньйон бере біля скелі Кізіл-Кая між селами Широке і Передове у Байдарській долині та закінчується у селі Чорноріченському. Як і багато інших українських каньйонів, він створений рікою. Чорна ріка є другою за повноводністю на півострові. Навесні за паводків рівень води у каньйоні може сягати від 2 до 6 метрів. Саме тому каньйон називають «Кримським Дар’ялом». Також інколи його називають Малим каньйоном Криму.

Чорноріченський каньйон. Заказник Байдарський. Каньйони України. Фото: <strong> <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%8C%D0%B9%D0%BE%D0%BD#/media/File:%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%C2%AB%D0%91%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%C2%BB_11.jpg" target="_blank">uk.wikipedia.org</a></strong>

Чорноріченський каньйон. Заказник Байдарський. Каньйони України. Фото: uk.wikipedia.org

У 1947 році каньйон оголосили пам’яткою природи, а в 1990 році він увійшов до заказника Байдарського. Посередині каньйону розташована печера, в якій колись виявили сліди перебування первісних людей. Чорнорічинський Каньйон має вигляд звивистої ущелини, яку створили гірські схили по обидва береги Чорної ріки. На схилах розташовані великі виступи, що нагадують бастіони фортеці, колони та піраміди. У деяких місцях ущелину важко проходити, адже на руслі ріки нагромаджені величезні кам’яні брили. Та попри це, Чорна ріка є найпопулярнішим місцем для рафтингу та каякінгу на Кримському півострові.
Місце розташування: на кордоні Байдарської долини, біля Севастополя, АР Крим
Координати: 44°30’55″N 33°44’21″E

7. Тетерівський каньйон. Каньйони України

Другий каньйон, що розташований у Житомирській області, – Тетерівський. Але цього разу каньйон є розташований поряд із самим обласним центром. Насьогодні частина каньйону затоплена водосховищем ще з 1970 року. Це сталось тому, що води річки Тетерів пробилися через скелясті ущелини. Однак, незатоплена частина має дуже мальовничий краєвид і користується популярністю серед скелелазів. Протяжність каньйону з берегами сягає близько 2 км. Ширина каньйону варіюється від 20 м до 90 м у нижній течії. Сплав по річці у каньйоні не видасться складним, однак, зустрічаються пороги, які можуть змусити новачків понервувати.

Тетерівський каньйон. Каньйони України. Фото: <strong><a href="general_kosmosa.livejournal.com" target="_blank">general_kosmosa.livejournal.com</a></strong>

Тетерівський каньйон. Каньйони України. Фото: general_kosmosa.livejournal.com

Над каньйоном простягається підвісний міст у парку імені Гагаріна, що проходить на висоті 43 метри. Каньйон є особливий своєю прямовисною стіною берегів і має статус природної пам’ятки України.
Місце розташування: село Дениші, Житомирська область
Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *