Тустань: неприступні урицькі скелі та фортеця

Тустань: неприступні урицькі скелі та фортеця
2=кількість оцінок 5=середня оцінка

Тустань – це місце, до якого, побувавши тут один раз, тягне по тому наче магнітом. Урицькі скелі, на яких розташовувалась давня фортеця Тустань, створили ту неперевершену гірську магію, що постійно вабить сюди відвідувачів. Ті, хто люблять мандрівки історичними та природніми пам’ятками, зможуть тут знайти і одне, й інше. Адже природній красі тутешніх скель та гір додають шарму численні оповіді з історії неприступної фортеці.

Де знаходиться Тустань?

Розташована Тустань поблизу с. Урич Сколівського району. Недалеко (всього за 7 км) також знаходиться, але в уже сусідньому Дрогобицькому районі, відоме курортне селище Східниця.

Урицькі скелі

Урицькі скелі

На Урицьких скелях (Камінь) увечері

На Урицьких скелях (Камінь) увечері

Люди проживали в околиці скель вже в часи палеоліту, свідченням тому є наскельні зображення диких тварин. Із 3-2 тис. до н. е. на скелях діяло язичницьке святилище сліди якого збереглись на каменях у численних солярних знаках та обличчі одного із фракійських богів. Згодом вже у І тис. н. е. тут проводили свої релігійні ритуали слов’янські племена Білих хорватів, одним із центрів яких була наскельна фортеця Тустань. Доказом того, що Тустань була культовим місцем  є численні зображення на скелях символів Перуна – сокир.

Численні солярні знаки на скелях Тустані

Численні солярні знаки на скелях Тустані

 

Обличчя давнього фракійського бога чи витвір природи?

Обличчя давнього фракійського бога чи витвір природи?

 

Так колись фортеця виглядала в давнину

Так колись фортеця виглядала в давнину

Скелі Тустані можна поділити на кілька масивів: Камінь, Острий камінь, Малу скелю та Жолоб.  Давня фортеця була збудована на найбільшому масиві – Камені. Назва фортеці «Тустань» походить від словосполучення “тут стань” (в Галичині й досі замість “тут” кажуть “ту”), тобто позначала місце, де зупинялись купці сплачувати мито та вороги, не змігши пройти оборону фортеці.  Початки фортеці відносять до 9 ст., коли вона була одним із центрів племінного об’єднання білих хорватів. Згодом вона увійшла до складу Київської Русі після підкорення Володимиром Великим згаданих племен. Фортеця охороняла кілька карпатських перевалів, соляний шлях із Дрогобича до Угорщини та одну із віток Великого шовкового шляху і служила  митницею.

Печера в Урицьких скелях (колись, очевидно, служила комірчиною)

Печера в Урицьких скелях (колись, очевидно, служила комірчиною)

Наскельна фортеця Тустань

Згідно інформації, отриманої у музеї, який знаходиться по дорозі до Урицьких скель, фортеця не була жодного разу захоплена ворожими військами. Навіть хан Батий, подолавши кілька рубежів оборони фортеці, зупинився перед останнім, який сформували неприступні Урицькі скелі, та відступив з-під Тустані.

У дитинці вночі

У дитинці вночі

 

Камінь. Зліва залишки мурованої стіни Тустані

Камінь. Зліва залишки мурованої стіни Тустані

 

Острий Камінь є одним із найбільш мальовничих масивів скель. Знаходиться він за 1,5 км від Каменю. Вийти на нього непросто: слід добряче подряпатись на верх скелі по стрімкій стежці, тримаючись за дерева та їхні коріння. Проте ці зусилля варті того. З нього відкривається чудовий краєвид на навколишні ліси, масиви скель Камінь та Жолоб. На Острому камені збереглись сліди пазів для деревини та резервуар для води, видовбаний у скелі. Очевидно, тут також були колись оборонні споруди.Проіснувала фортеця до середини XVI ст., тоді вона востаннє згадується у «Люстрації Дрогобицької соляної жупи». Занепала Тустань не через зруйнування її ворогом, а через втрату свого значення як митного пункту, через який експортувалась сіль в Угорщину, оскільки численні поклади солі були на той час вже відкриті у багатьох місцевостях Центральної Європи, та через відсутність необхідності Польщі у такій фортеці, оскільки вона перестала буди прикордонною та не була пристосована для оборони від тогочасної військової техніки.

Острий камінь, Мала скеля та Жолоб

На Острому камені

На Острому камені

 

Вид із Острого Каменю на Камінь

Вид із Острого Каменю на Камінь

 

Недалеко у лісі знаходиться Мала скеля. Територія її вивчена ще менше за Острий камінь, тому важко сказати про її роль у системі оборони Тустані.

Останній масив скель Жолоб – розташований недалеко від Каменю. Щодо нього археологи сходяться на думці, що якогось особливого значення в системі оборонних споруд він не мав.

Масив скель Жолоб

Масив скель Жолоб

“Ту стань” – фестиваль української середньовічної культури

Щороку  у серпні Урицькі скелі стають пристановищем для фестивалю української середньовічної культури “Ту стань”. Тут можна спробувати себе і в ролі народного майстра, скуштувати середньовічних страв, взяти участь у середньовічних танцях та наслухатись досхочу музики того часу чи просто гарної фолькової музики. Але родзинкою фестивалю є рицарські бої: воїни, одягнені у багатокілограмові лати, кольчуги, шоломи із мечами та щитами змагаються один на один чи у групових боях у доблесті та витривалості. Увечері традиційно щороку відбувається нічний штурм фортеці із запаленими стрілами та тараном, яким розбивають ворота твердині. Видовище просто вражає своїм розмахом та наближеністю до середньовічного штурму фортеці.

Майстер-клас із розписування підсвічників на фестивалі "Ту Стань"

Майстер-клас із розписування підсвічників на фестивалі “Ту Стань”

Бої бугуртів на фестивалі "Ту Стань

Бої бугуртів на фестивалі “Ту Стань

 

Штурм фортеці за допомогою тарану на фестивалі "Ту Стань"

Штурм фортеці за допомогою тарану на фестивалі “Ту Стань”

 

Нічний штурм фортеці на фестивалі "Ту Стань"

Нічний штурм фортеці на фестивалі “Ту Стань”

 

Панорама нічного штурму фортеці на фестивалі "Ту Стань"

Панорама нічного штурму фортеці на фестивалі “Ту Стань”

 

Маленький рицар на фестивалі "Ту Стань"

Маленький рицар на фестивалі “Ту Стань”

 

Всяка раритетна всячина на фестивалі "Ту Стань"

Всяка раритетна всячина на фестивалі “Ту Стань”

 

Схоже на те, що хоч колись економічні та політичні обставини призвели до занепаду Тустані, але не змогли загубити серед століть слави твердині, яка пробуджує у нашій свідомості бажання зануритись у той прекрасний світ Середньовіччя серед диких Урицьких скель і відкриває для нас забуту історію.
Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *