Великий каньйон Криму

Великий каньйон Криму – краса і небезпеки

Великий каньйон Криму – краса і небезпеки
1=кількість оцінок 5=середня оцінка

На території Криму знаходиться одна із найкрасивіших природніх пам’яток України – Великий каньйон Криму. Захована пам’ятка у глибині північно-східного схилу Ай-Петринського масиву за 6 км від с. Соколине. Великий каньйон Криму є найглибшим в Україні. Глибина його доходить до 320 м, а довжина сягає близько 3 км. У деяких місцях на дні каньйон звужується до всього 3 м.

Великий каньйон Криму. Природні особливості

Русло каньйону утворилось в результаті дії водної ерозії і на сьогодні воно має вигляд западини з гладкими стінами по боках і нагромадженням брил та валунів на дні. По дні каньйону протікає утворена злитям кількох гірських потоків річка Аузун-Узень. Їй шлях перегороджують численні пороги та водоспади до 3-4 м висотою. Температура води в ріці та її притоках ніколи не перевищує +11°C. Аузун-Узень зливається із Сари-Узень, утворюючи таким чином ріку Коккозку, яка є лівою притокою найбагатоводнішої річки Криму – Бельбеку.

Великий каньйон Криму має свій особливий мікроклімат, що сформувався завдяки його особливій формі та розташуванню. В порівнянні із суміжними територіями Криму мікроклімат тут є більш вологий та прохолодний, тому й рослинність тут розвивається на 3-4 тижні пізніше ніж у довколишніх лісах. Зате колись ще в Льодовиковий період добре ізольований Великий каньйон Криму став прихистком для багатьох теплолюбних рослин.

Рослинний та тваринний світ каньйону

Схили каньйону, складені із світло-сірих та рожевуватих вапняків, місцями поросли невеликими групами сіростовбурних сосен. В нижній частині ущелини ростуть широколистяні ліси. Основні породи дерев – дуб, бук, польовий клен, горобина, ясен та липа. Підлісок складається із кущів: ліщини, кизила, барбарису, крушини, скумпї; у великій кількості тут росте плющ звичайний. Особливістю флори каньйону є наявність більш ніж півтори тисячі дерев третинного релікта – тиса ягідного. Стовбури старих тисів досягають 1,5 м в обхваті, а доростають тиси до висоти 10-15 м. Великий каньйон Криму багатий на рідкісні види папоротей. Тут також проростають більше двох третин видів орхідей півострова, в тому числі й рідкісна орхідея венерин черевичок

Із фауни каньйону найбільш примітним видом є струмкова форель, що мешкає в холодній, насиченій киснем воді річок ущелини. Із ссавців тут часто можна зустріти їжака, рідше – кримський вид ласки, кримський підвид борсука та косулю. З птахів найбільш характерними є синиця чорна, синиця довгохвоста, дятел, горихвістка, вільшанка, вівчарик та сойка. Із рептилій найчисленнішими є ящірки.

Найвужчі місця у каньйоні

Найвужчі місця у каньйоні

 

Ущелина. Великий каньйон Криму

Ущелина. Великий каньйон Криму

“Ванни” у каньйоні

На своєму шляху річка Аузун-Узень полишала численні заглибини у кам’яній породі, які називають «ваннами». Утворені вони були внаслідок попадання круглих каменів у природні заглибини і дії стрімкої течії ріки, яка крутячи цими каміннями наче висвердлювала у скелі «ванни». Всього Великий каньйон Криму містить понад 150 таких заглибин. Найвідомішою із них є «Ванна молодості» із кришталевою чистою водою. Температура тут зазвичай становить близько 7 градусів за Цельсієм і ніколи не піднімається вище 11 градусів. Кажуть, скупавшись у «Ванні молодості» кілька разів, можна омолодитись на кілька років.

 

Річка Аузун-Узень. Великий каньйон Криму

Річка Аузун-Узень. Великий каньйон Криму

 

Ванна молодості. Великий каньйон Криму

Ванна молодості. Великий каньйон Криму

 

Річка Аузун-Узень. Великий каньйон Криму

Річка Аузун-Узень. Великий каньйон Криму

Небезпеки каньйону та найкраща пора для мандрів

В другій половині літа і восени, коли дощів майже не випадає, Великий каньйон Криму стає майже сухим і більш доступним для огляду. В дощову ж пору знаходитись в каньйоні  небезпечно, тому що часто відбуваються каменепади. З цієї ж причини не рекомендується відвідувачам і в суху погоду підходити до стін каньйону. Після проливних дощів по руслу каньйону просто мчить руйнівний водяний потік, що змітає все на своєму шляху в тому числі і важкі валуни

Але попри всі небезпеки, потрапивши у каньйон, вдихнувши це чисте повітря, побачивши ці кришталеві води річки та зелену рослинність навкруги, виникає враження, що потрапив у якусь частинку раю на землі.

Поділіться враженнями:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *